Letenky na západní pobřeží USA jsou téměř vždy i vstupenkou do rozmanitých národních parků USA. Aby také ne. Vždyť jsou snad na všech pohledech. Navíc je můžete navštívit v každém ročním období. Naše první návštěva národních parků byla mimo sezonu v zimním období. A jak jsme přežili „zimu“ v národních parcích?
K západním koutům USA jsme vyrazili na začátku března, kde je ve většině parků ještě sníh. Nás zastihl v národních parcích Yosemite, Sequoia a Bryce park.
TIP: Kupte si America the Beautiful Pass. Stojí 80 dolarů a platí téměř do všech národních parků USA. Vždy platí pro osobu napsanou na kartičce plus tři další osoby. Na kartu je možné napsat 2 majitele. Více informací a seznam parků naleznete na oficiálních stránkách National Park Servise, který se stará o chod velké většiny národních parků USA. |
A do kterých parků jsme zavítali?
- Národní park Yosemite National Park
- Národní park Sequoia National Park
- Národní park Death Valley
- Národní park Valley of Fire State Park
- Národní park Zion National Park
- Národní park Bryce National Park
- Národní park Glen Canyon – Reflection Canyon
- Horseshoe Bend
- Národní park Grand Canyon
1. Národní park Yosemite National Park
Park prosetý několika obřími vodopády a v zimě také mohutnou pokrývkou sněhu. Parkem vede okruh, v blízkosti, kterého se týčí mnoho nádherných výhledů na skály, lesy i zmíněné vodopády. Pokud nemáte mnoho času, klidně si v tomto parku udělejte autoturistiku ???? Pokud však chcete pocítit atmosféru přírody a nadýchat se čerstvého vzduchu, vydejte se po svých a vyšlápněte si nějaký ten kopec.
Pakliže vyrazíte do Yosemite národního parku v zimě jako my, počítejte s tím, že většina silnic bude uzavřená a nedostanete se na všechna místa. Největší komplikací pro nás bylo to, že jsme v zimě nemohli projet skrz park. Pokud tedy směrujete například do Death Valley, musíte celý park objet.
Největším zážitkem byla pro nás cesta ke dvěma velkým vodopádům, Vernall Fall a Nevada Fall. V zimě cestu nedoporučujeme, pokud nemáte pevnou protiskluzovou obuv a nejste alespoň trochu fyzicky zdatní. Už v turistickém centru nás upozornili, že bez „maček“ to raději ani nemáme zkoušet. Váhu tohohle tvrzení jsme si uvědomili v závěrečném úseku treku, kdy byla cesta skutečně zledovatělá. Jo a abychom nezapomněli, pozor na medvědy ☝
Po této tříhodinové túře jsme si udělali ještě menší autoturistiku. Přišlo nám vhod pošetřit síly na další dny, a tak jsme parkovali vždy necelých 500 metrů od vodopádů. Takto jsme narazili třeba na nádherný vodopád Bridalveil Fall, a to rovnou i s duhou. Kolem všech vodopádů se rozprostírají monstrózní skaliska, která ještě více umocňují nepopsatelný zážitek.
2. Národní park Sequoia National Park
Tohle místo nás nedostalo do kolen, tak jako to bylo u ostatních národních parků. Tři metry sněhu sice dodávali sekvojím úplně jiný nádech, ale většina míst zde byla úplně nepřístupná. K hlavní atrakci Sequoia národního parku – největšímu stromu světa Big Sherman Tree jsme se však dostali. Je tak obrovský, že zachytit ho na jednu fotku je přímo nemožné :D
Jiným zajímavým místem tohoto národního parku je Tunnel Log, což je vlastně obrovská sekvoje kolmo přes silnici, pod kterou můžete bez problémů projet autem.
Naše zkušeností mluví jasně. Bez řetězů to v tomhle parku v zimě ani nezkoušejte. Hned u brány nás rovnou otočili a poslali do nejbližší půjčovny řetězů. Hodně nás pobavilo, když jsme museli ve 25 °C zkoušet na kolech auta velikost řetězů. Své opodstatnění to však mělo. I když pod parkem bylo slunečné léto, ve 3 tisících metrech nad mořem byl park úplně zasněžený. V některých místech až 3 metry vysokou vrstvou sněhu. Musíme říct, že sníh jemně ubral na majestátnosti obrovských sekvojí. Na druhé straně, parku dodal hodně specifickou zimní atmosféru.
3. Národní park Death Valley
Za návštěvu Death Valley v této části roku jsme byli skutečně vděční. Běžně se zde pohybují teploty i nad 40 °C. My jsme prošli ty nejatraktivnější místa parku v „příjemnějších“ 30 stupních.
Tento národní park patří mezi naše oblíbené hned z několika důvodů.
Písečné duny, které vám vdechnou pocit, jako byste byli na dovolené v Egyptě. Projděte se až k nejvzdálenější duně, ze které se vám naskytne nádherný výhled. Cesta tam i zpět vám sice zabere více než hodinu, ale za ten zážitek to rozhodně stojí. Ačkoliv nám asi nepoděkujete za boty a vlasy plné písku. Někteří z nás vymývaly písek z vlasů ještě několik týdnů poté.
Navštivte i nejnižší bod Severní Ameriky – solné jezero Badwater. Tohle jezero se nachází 85,5 m pod hladinou moře, díky čemuž se tam letní teploty vyšplhají až k 50 °C. Jestli zde narazíte na déšť, dejte nám vědět. Na tomto místě by šlo téměř o zázrak. Projděte se alespoň do poloviny jezera, abyste spatřily útvary, které zde příroda vytvořila.
Dalším zajímavým dílem přírody jsou vypouklé krátery Zabriskie Point. Pestrobarevné útvary jsou nádherné z každého úhlu. Ten nejromantičtější zážitek však zažijete, když na toto místo přijdete před západem slunce.
4. Národní park Valley of Fire State Park
To, že rozloha nehraje nejdůležitější roli, ukázal národní park Valley of Fire State Park, který se nachází pouze hodinku východně od Las Vegas. Najdete zde třeba kamenný útvar připomínající slona, k němuž dojdete pohodlně pěšky z přilehlého parkoviště.
Jeden z nejhezčí treků byl průchod úžlabinou The White Domes Trail. Celý okruh není nikterak dlouhý, má asi tak kilometr. Běžnou chůzí ho zvládnete za půl hodinky. Toto místo raději navštivte v méně vytížených hodinách. I mimo sezónu jsme zde měli docela problém s parkováním.
Jestli hledáte fotogenické místo, vydejte se za barevnými kruhy Fire Wave. Tento nádherný barevný útvar se nachází asi 800 metrů od nejbližšího parkoviště. Místo neminete. Pouze následujte ostatní skupinky. Pokud možno, návštěvu tohohle místa si naplánujte tak, abyste si oddechli a případně doplnili energii sváčou. Je to opravdu odpočinkové místo.
Posledním místem, kde jsme se také zastavili, byla skála Atlatl Rock. Po předcích zde zůstaly pozůstatky maleb různých ornamentů a obrázků. Abyste si obrázky prohlédli, musíte vyjít asi 50 schodů.
5. Národní park Zion National Park
U národního parku Zion National Park asi nejvíce litujeme, že jsme si nevyčlenili více času. Bohužel jsme zde strávili pouze jeden den, a to opravdu nestačí. Pokud si to tady chcete skutečně užít, zůstaňte zde alespoň 2 dny.
V Zion parku musíte jezdit shuttle busem, který zastavuje na všech zastávkách, kde můžete zahlédnout něco zajímavého. Nemusíte se bát, že byste se ztratili. V autobuse najdete plán, kde jsou zakreslena a označena všechna zajímavá místa. Auto stačí zaparkovat na jednom z parkovišť, nasednout do autobusu a začít objevovat.
Kratších, delších, jednodušších i náročnějších treků je zde skutečně spousta. My jsme zvolili brzké ranní vstávání a výšlap na Angels Landing. Trek má v jednom směru cca 4 km, což vám může zabrat 2-3 hodiny. Celkem si tak podle vašich fyzických sil vyčleňte alespoň 4 a půl hodiny. Po překonání poslední asi 40minutové části s přidržováním řetězu vás určitě zdrží zasloužená svačina. Výhled, který se vám nabídne, za tu námahu skutečně stojí. Slibujeme.
V březnu bylo tohle místo zcela bez sněhu. Takže neváhejte a obětujte poslední zbytky sil pro tuhle nádheru, i když vycestujete v zimních měsících.
Za zmínku stojí i výhled Patriarchs Viewpoint, který se nachází pouze 100 m od cesty. My jsme měli štěstí i na vodopád Temple of Sinawava. Vidět ho během roku je skutečně sváteční událost. To nám potvrdili i kolemjdoucí návštěvníci, kteří do parku jezdí nepřetržitě už deset let a vodopád viděli teprve podruhé.
6. Willis Creek Slot Canyon
Je nám ctí odkrýt i tohle ne tak známé, turisty navštěvované, místo. Willis Creek Slot Canyon se nachází asi 20 minut od Bryce parku, přičemž je součástí sousedícího národního parku Grand Staircase-Escalante.
Při cestě na tohle místo nám přálo štěstí snad ve všem. Ačkoliv jsme neměli SUV, vydali jsme se v nevyzpytatelném zimním období za svým cílem. Autem jsme dojeli pouze do půlky plánované cesty. Dál jsme se kvůli bahnu však nedostali. Naštěstí jsme potkali hodného pana rangera, který nás svezl až k začátku pěší trasy a poradil nám, kudy přesně se máme vydat.
Před návštěvou tohoto místa si vše pečlivě naplánujte. Klidně se může stát, že kanál Willis Creek bude úplně zaplavený a vůbec se do něho nedostanete. My jsme měli štěstí a vodu jsme přeskakovali pouze v některých částech treku. I když je pravda, že cestou nazpět se voda trochu zvedla, takže bylo o něco těžší přebrodit se suchou nohou nazpátek.
7. Národní park Bryce National Park
Oranžoví sněžní mužíci. Asi nejvýstižnějších popis národního parku Bryce. Ačkoliv jsme den před tím měli v Zion parku krásných 25 °C, tady bylo více než metr sněhu a teplota těsně nad nulou.
A co to pro nás znamenalo? Další uzavírky. V tomto parku jsme tak navštívili tři dostupné viewpointy. Jelikož jsme chtěli stihnout návštěvu tohohle místa ve stejný den jako Willis Creek, na více nám už nezbyl čas.
8. Národní park Glen Canyon – Reflection Canyon
Tenhle park se nám stal téměř osudným a neznalost terénu nás málem stála neplánovaně strávenou noc v parku. Tento park byl pro nás zkrátka zkouškou našeho sebeovládání a test přežití v krizových situacích. Pokud se rozhodnete toto nádherné místo navštívit, máme pro vás tři rady – vyrazte s SUV, přespěte tam a pořádně si nastudujte cestu, jak se dostat k cíli. K nádhernému místu, které jsme po 4 hodinách konečně našli, totiž nevede žádná oficiální cesta. Také si vezměte na cestu dostatečné množství jídla, vody, teplejší oblečení a baterku. Pozor! Mobilní signál nám zde nefungoval.
9. Horseshoe Bend
Byli jste už někdy na vyhlídce Máj ve středních Čechách? No tak Horseshoe Bend je taková několikanásobně větší vyhlídka Máj. Co si budeme povídat :D Davy turistů se sem valí autobus za autobusem. Pokud si však najdete malý kousek útesu, na kterém budete sami, i zde si to můžete užít.
10. Národní park Grand Canyon
Na Grand Canyon jsme měli vyhrazené pouze odpoledne, a to ze dvou důvodů. Tlačil nás čas a k tomu severní část Grand Canyonu je mimo sezonu uzavřená. Jedinou šancí tak bylo navštívit jižní část parku. Výhledy i se západem slunce jsou zde opravdu nádherné. Procházka mezi skalami Grand Canyonu, kterou jsme pro krátkost času neabsolvovali, by však naše zážitky ještě více umocnila.
Americké národní parky jsou na cestách po západní části USA přímo cestovatelskou povinností ???? My jsme stihli pouhý zlomek a rozhodně plánujeme při příští návštěvě vyrazit i za Méďou Béďou do Jellystone parku. A také se ještě vrátit do Zion Parku. Vše ostatní je ve hvězdách ????
A abychom vám pomohli a usnadnili plánování výletu po USA, mrkněte i na náš praktický článek :)
Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.
Vzhůru za dobrodružstvím,
Míša a Miňo
Něco málo o nás a proč to vlastně děláme Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe. |