New York, město které nikdy nespí. Známé taktéž pod přezdívkou Velké Jablko (the Big Apple) či Newyorčani nazývané “The City”. A že toto město nikdy nespí a je plné ruchů, zvuků a světel, může potvrdit každý kdo tam byl.
A pokud jste tak ještě neučinili náš malý průvodce vám pomůže s naplánováním všeho potřebného :) K rozhodnutí vám také určitě vám pomůže, co byste měli v New Yorku navštívit. Proto jsme si pro vás připravili 20 tipů, které byste rozhodně v New Yorku vynechat neměli.
New York a letenky
Do New Yorku se dokážete dostat za krásných 6-7 tisíc korun, pakliže vám nevadí cestovat například z Berlína nebo Vídně. My jsme se tentokrát rozhodli odletět až z Kodaně, kde jsme si udělali jednodenní zastávku. Letenky nás tak nakonec vyšly na necelých 10 tisíc korun. Na dobré ceny letenek je dobré si počkat. Jak na to, jsme psali v článku 13 tipů, jak najít levné lety do Evropy a světa.
New York a víza
Do New Yorku, jako do kteréhokoliv jiného státu USA, si musíte zařídit ESTU. Ta vám platí dva roky. Vše ohledně ESTA se dočtete v článku Praktické informace o ESTA a eTA.
Jak se dostat z letiště v New Yorku do centra
V první řadě si dejte pozor, na kterém letišti přistanete. Nejbližší letiště u New Yorku jsou letiště John F. Kennedy International Airport (JFK), Newark International Airport (EWR), které se nachází ve státě New Jersey a LaGuardia Airport (LGA).
My jsme letěli na vzdálenější letiště New York Stewart International Airport. Abychom se dostali do naší cílové destinace, New York City, využili jsme autobus společnosti Megabus.com, u které vás jedna jízda vyjde na 28,75 USD a 3,99 USD booking fee v případě, že platíte online. Dá se platit i na místě, ale pouze v hotovosti.
Autobus z letiště jezdí 1x denně v 18:40. Respektive, tento čas je spíše nástupní. Autobus čeká na všechny cestující z letadla, takže se nemusíte bát, že by vám autobus ujel. My jsme na odjezd čekali až do 19:40. Samotná cesta zabere 1,5 hodiny. Výstupní a nástupní místo zde. Na letiště to odjíždí z New Yorku ve 14:45. Odjezdy autobusů jsou časově napojené na letecké společnosti PLAY a Atlantic Airways.
New York a doprava
Jedinou dopravu, kterou po městě New York opravdu nedoporučujeme, je cestovat autem, včetně taxi. V zácpách můžete strávit větší část své dovolené.
Doprava v New Yorku
Po New Yorku se dá velmi jednoduše pohybovat metrem. Jakmile si zvyknete na jejich systém, nebudete mít s cestováním problém. Lístek na metro stojí 2,90 USD a stačí vám k tomu platební karta, kterou přiložíte při vstupu do metra. Případně si můžete zakoupit MetroCard, kterou si přednabijete. Na jednu platební kartu můžete koupit pouze jeden lístek. Stejně tak to funguje i v autobusech po městě New York.
TIP: Vždy si dávejte pozor, kam vstupujete. Pokud budete na špatné straně a budete muset ze stanice vyjít, musíte si zakoupit nový lístek. Zaplatíte tak zbytečně za lístek, který nevyužijete. |
Doprava mezi New Yorkem a New Jersey
Pakliže byste si našli ubytování v New Jersey, autobusy sem jezdí z Port Authority Terminal Station. Koupit lístek bude trochu složitější :D Musíte si ho koupit ještě před nástupem do autobusu v automatu. Musíte vědět kam přesně jedete a jakým číslem jedete. Samotný lístek vás vyjde na 5,15 USD. Případně si stáhněte aplikaci “NJ Transit”. Ta se vám pak bude hodit i pro koupi jízdenek v rámci New Jersey.
Zpět do New Yorku se dostanete buď stejným způsobem nebo metrem Path či trajektem ze stanice Hoboken.
Doprava v New Jersey
Lístek na přepravu po New Jersey vás vyjde podle místa kam jedete. Lístek si buď koupíte dopředu, a pak označíte v autobuse. V případě vlaku ještě na stanici před nástupem. Případně zaplatíte v hotovosti u řidiče. Jen pozor, automat nevydává peníze nazpět.
Z Hoboken do New Yorku už pak můžete platit platební kartou. Lístek na metro Path stojí 2,60 USD.
Aplikace pro dopravu v New Yorku:
Metro, autobus: The Official MTA app
Path: Více o Path na jejich oficiálních stránkách
Vlak: TrainTime
Pro vyhledávání spojů vám stačí i Google mapy.
New York a ubytování
Určitě volte ubytování podle toho, co chcete navštívit a abyste pak nestrávili hodiny pouze v MHD. Ačkoliv někdy vás to bohužel nemine. Na Booking.cz a Airbnb toho jako vždy naleznete mnoho. Samozřejmě počítejte i s vyššími cenami. Co ale doporučujeme, abyste mysleli i na lokace, kterým byste se měli vyhnout, viz oblasti níže.
Zároveň častokrát naleznete levnější ubytování v New Jersey.
New York a nebezpečí
New York je populací největší město v USA. To se také podepisuje na častější kriminalitě. Určitě si hlídejte batohy na frekventovanějších místech jako noční Time Square nebo Manhattan.
Určitě také myslete i na místa, kam byste se raději vydávat vůbec neměli. A už vůbec v nich hledat ubytování. Jsou jimi například tyto čtvrti: v Brooklynu určitě Brownsville, Canarsie, Bedford-Stuyvesan nebo East New York. V Bronxu bychom se vyhnuli částem South Bronx, Fordham či Tremont a v Queens částem Jamaica a Rockaway. Opomenout nesmíme ani část East Harlem.
New York jídlo a pití
Nemusíte se bát, že byste se museli stravovat pouze ve fast foodech. V New Yorku naleznete spoustu dalších zajímavých možností, abyste nepřijeli o dvacet kilo těžší a vaše peněženka tolik nezaplakala.
Za nás zmíníme burgrárnu Shake Shack. Za burger dáte cca 8 USD a za hranolky 5 USD. Neočekávejte však velkou porci. Pro některé by se dalo spíše říct, že je to taková svačinka. Ale chutově moc dobré.
Vynikající bagel, na který se neustále stojí fronty má Broad Nosh Bagels Deli & Catering 58th Street.
Všude na ulici budete potkávat stánky “Sabrett”. V nich si můžete zakoupit pití, preclík nebo třeba hot dog. Preclík vřele doporučujeme. Dáte za ně sice 4 USD, ale dostanete ho teplý a rozhodně vás pořádně zasytí.
Na teplé jídlo a zeleninku jsou super obchody Whole Food Market. Je to klasický obchod, avšak trochu dražší. Co je ale na tom super, že tam mají teplý a studený bufet, kde si naberete do krabičky na co zrovna máte chuť. Za půl kila zaplatíte 13,99 USD. Ve všech těchto obchodech pak máte i místo, kde si můžete sednout a jídlo v klidu sníst. Mají tam i zásuvky, takže si můžete i dobít vaši elektroniku.
V Manhattanu zase doporučíme jeden z mála obchodů s příznivými cenami, obchod Jubilee Market Place on John na ulici 99 John Street.
Kdy navštívit New York
Asi nejhorší čas na vycestování do New Yorku je léto. Je tam spoustu turistů a chodit po rozpálených cestách mezi mrakodrapy také není nejpříjemnější. Pokud chcete strávit příjemné dny v tomto velkoměstě, navštivte ho v měsících duben-červen nebo září-listopad. Počasí je tak akorát, okolo 20 C° a méně lidí. Ovšem poznat v skoro 9 milionovém městě, že je tam méně lidí, je skoro nemožné :D
Nejlevnější návštěvu si užijete v měsících leden-březen. Za to nejdražší období pro návštěvu New Yorku jsou svátky jako Vánoce či Nový rok.
Kolik dní strávit v New Yorku
New York je opravdu, ale opravdu velké město a abyste si ho plnohodně užili se vším všudy, měli byste tam strávit 5-7 dní. K objevování je tam toho víc než dost. A pokud byste se chystali i na nějakého sportovní utkání nebo divadelní vystoupení, dny navíc se vám zajistě budou hodit. A určitě nechcete jen pořád někam pospíchat.
New York a SIM karta
My jsme tentokrát využili služeb aplikace Airalo, která vám dá data skrze e-SIM kartu.Bohužel musíme říct, že jsme byli dost zklamání. Internet nám neustále vypadával nebo hlásil, že jsme připojeni, ale internet reálně nefungoval.
Pokud byste chtěli klasickou SIM kartu nejlepší variantou jsou společnosti T-Mobile, AT&T nebo Verizon. SIM kartu si můžete pořídit buď na letišti nebo přímo v autorizovaných obchodech jednotlivých společností.
Další variantou jsou větší obchody, které vám nabídnou z více možností SIM karet, například Best Buy, Target, Walmart.
Pakliže byste potřebovali co nejrychleji nějakou SIM kartu různé menší obchody se smíšeným zbožím, 7-Eleven, CVS, Walgreens vám také mohou nabídnout SIM kartu, ale neočekávejte tak vysokou nabídku.
New York a peníze
V New Yorku na každém místě, i v pouličních stáncích, zaplatíte kartou. Určitě je také důležité vědět, že ceny, které vidíte v obchodech jsou ceny bez daně. Daň se pohybuje mezi 4-8,875 %. Celkovou sumu tak zjistíte až při placení u pokladny.
TIP: Magnetky si kupte kousek od slavného býka směrem k trajektu na Staten Island. Mají je tam za 2 USD a moc pěkné. |
Kolik nás stály 4 dni v New York (přepočítáno na osobu)
Letenky: 9 734 Kč
Cesta z/na letiště: 1 368 Kč
ESTA: 483 Kč
SIM karta: 270 Kč
Ubytování: 4 572 Kč
Doprava (MHD): 1 078 Kč
Jídlo: 5 521 Kč (+ káva Miška 575 Kč)
Vstupy: 4 761 Kč
- Rockefeller Center: 1 560 Kč
- Empire State Building: 1 240 Kč
- NHL: 1 961 Kč
- Helikoptéra (pouze Miňko): 308 USD
Suvenýry: 667 Kč
Uložení zavazadel: 567 Kč
CELKEM: 29 386 Kč
My jsme však nenavštívili pouze New York. Dvakrát jsme si počas týdne odskočili i na další místa. Tím byly Niagarské vodopády a město Washington. A kolik jsme utratili tam?
Kolik nás stál 1 den na Niagarských vodopádech (přepočítáno na osobu)
Přejezd z New Yorku: 2 828 Kč
Jídlo: 734 Kč
Památky: 308 Kč
- Vláček: 69 Kč
- Vyhlídka: 29 Kč
- Neonový minigolf: 210 Kč
Suvenýry: 310 Kč
CELKEM: 4 180 Kč
Kolik nás stály 2 dny ve Washingtonu (přepočítáno na osobu)
Přejezd: 1 315 Kč
Ubytování: 1 282 Kč
Jídlo: 483 Kč
MHD: 658 Kč
Vstupy: 2 321 Kč
- Washington National Cathedral = 345 Kč
- Hokej: 1 486 Kč + 490 Kč popcorn na hokeji :D
Uložení zavazadel: 323 Kč
CELKEM: 6 382 Kč
A co navštívit ve Washingtonu a kam se vydat na Niagarských vodopádech? Tak i tyto články jsme pro vás sepsali, abyste měli plánování a rozhodování jednodušší.
Shrnutí toho nejdůležitějšího z New Yorku
Jestli jste ještě předtím váhali, zda do New Yorku jet, jsme si jisti, že teď už pro vás bude rozhodování brnkačka. Věříme, že všechno podstatné, co před cestou do New Yorku budete potřebovat, jsme vám sdělili výše.
A co v tom New Yorku vlastně navštívit. TOP 23 tipů jsme si pro vás připravili v našem samostatném článku – TOP 23 památek, které vidět v New York City.
Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.
Vzhůru za dobrodružstvím,
cestovatelé Míša a Miňo
Něco málo o nás a proč to vlastně děláme Jsme vášnivý cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak těžké je sbalit se na každou příští dovolenou. A proto se vám snažíme vše zjednodušit a nabídnout vám cestovní doplňky všeho druhu, ale také různé cestovatelské vychytávky, které udělají radost vám i vašim blízkým. |