Vydat se na africký kontinent je vždy sázka na velké dobrodružství. A nejinak tomu bylo i v případě Ugandy. Vydejte se poznat taje této krajiny, podívejte se za gorilami, divokou zvěří v Safari a poznejte místních a jejich těžký život.
Abyste nejeli do této země nepřipravení a nevypadly vám oči z důlků (které vám vypadnou stejně), sepsali jsme pro vás ty nejdůležitější informace, které se vám zaručeně při plánování, ale i na místě, budou hodit.
Uganda a letenky
Letenky se pohybují okolo 15-20 tisíc korun. Pod 10 tisíc korun se dostanete s letenkami z Berlína. Musíte však počítat určitě ještě s dalším přestupem v Evropě. My jsme sehnali letenky z Berlína na listopad s příručním zavazadlem za necelých 9 400 Kč. Letěli jsme s mezipřistáním v Bruselu a Rwandě.
S levnějšími letenkami počítejte spíše v mimo sezónních měsících a v tzv. rainy season, březen-květen a září-prosinec.
Uganda a víza
Berte v potaz, že do Ugandy, si jak Češi, tak Slováci, musí zařídit víza. Naštěstí si o ně můžete požádat online. Abyste vše měli co nejrychleji, připravte si v pdf nebo jiném formátu zpáteční letenku, kopii pasu, potvrzení o očkovací žluté zimnice a vaši fotku. Víza stojí 50 USD.
Také si dejte pozor, jestli náhodou nebudete potřebovat tranzitní víza. Pokud byste vycházeli mimo letiště, je vysoká pravděpodobnost, že tento typ víz budete potřebovat. My jsme letěli přes Rwandu, ale nemuseli jsme vylézt ani z letadla. Víza jsme tak nepotřebovali. Pro podrobné informace ohledně víz se obraťte na příslušnou ambasádu. Česká republika i Slovensko mají velvyslanectví pro Ugandu, Rwandu i Keňu v Berlíně.
Kdybyste se rozhodli navštívit nejenom Ugandu, ale také Rwandu a Keňu, můžete si pořídit tzv. sdílená víza pro všechny tři země, která vás vyjdou na 100 USD. Zažádat si o ně můžete zde. V kolonce Category stačí pouze vybrat „East Africa Tourist Visa“.
Novinka ohledně víz pro Keňu: Keňa si nově ustanovila, že od 1.1.2024 již není povinnost pro vstup do Keni o víza žádat. Nově pro nás tedy platí bezvízový styk. Což je velmi dobrá zpráva, jelikož jsme ještě v Keni :D
Uganda, očkování a léky
Do Ugandy vás nepustí bez povinného očkování proti žluté zimnici (platí doživotně). Co se dále pak doporučuje je břišní tyfus (platí tři roky). Určitě myslete na žloutenku, jak typu A, tak typu B. Pokud jste byli řádně očkovaní jako děti, platí žloutenka doživotně.
Další doporučení se týkají tetanu a vztekliny. Tetanus se u dospělých přeočkovává po 15 letech. Očkování proti vzteklině absolvujete 3 dávky a poté platí doživotně.
Do mnoha zemí Afriky a také jihovýchodní Asie se doporučuje zakoupit si antimalarika. Necháme na vás, zda je budete chtít brát, či nikoliv. Ani jeden z nás si nakonec antimalarika nekoupil a vše proběhlo v pořádku. Dodržovali jsme však co nejvíce preventivních opatření. Používali jsme repelent s vysokým DEET a nosili dlouhé rukávy. Taktéž jsme spali pod moskytiérou. Pravdou je, že jsme byli v Ugandě v rainy season, kdy se komáři téměř vůbec nevyskytují.
Pakliže trpíte žaludečními potížemi, kdykoliv ochutnáte jinou vodu než tu evropskou, doporučujeme zakoupit „Ercefuryl“. Je to takové naše černé uhlí. Je to na předpis. Případně si na tamní v lékárně kupte lék „Lactobacylus“, který se bere preventivně.
Jak se dostat z letiště v Entebbe do Kampaly
Nejlepší je vzít si taxi. Vyjde vás na cca 40 USD a cesta trvá okolo 45 minut. Případně se domluvte s hotelem, zda by vám nemohli zařídit transport.
Uganda a půjčení auta
Nejideálnější variantou, jak se přepravovat po Ugandě, je půjčení auta. Tady máte na výběr půjčení auta bez řidiče nebo s řidičem.
V případě půjčení auta bez řidiče, berte na vědomí, že Uganda je bývalá britská kolonie a řídí se zde na druhé straně než u nás. Také si nezapomeňte zařídit mezinárodní řidičský průkaz. Pražáci si ho můžou vyřídit zde. Nezáleží, zda si necháte vydat mezinárodní řidičský průkaz podle ženevské nebo vídeňské úmluvy. Obě varianty jsou v Ugandě platné. Ale popravdě, po nás ho autopůjčovna ani nechtěla vidět. Stačil jim náš český/slovenský řidičský průkaz.
Za nás ale rozhodně doporučujeme půjčit si auto s řidičem. Sice vás vyjde cca o 20-40 USD/den více, ale je to mnohem pohodlnější i bezpečnější. Nejenom, že si můžete užívat výhled na okolí, ale řidič také ví, kudy je nejlepší jet a kde budete muset podplácet policejní hlídky. Což se nám stálo několikrát.
Určitě vybírejte větší a silnější auto (4x4 podmínkou). Cesty v Ugandě nejsou ideální a v období dešťů se může stát, že byste mohli někde uvíznout. Do Safari se vám bude hodit i auto, které bude mít otevírací střechu. Díky tomu budete mít lepší výhled na divoká zvířata.
Při tankování se nevystupujete z auta. Pouze nadiktujete, jestli chcete naftu nebo benzín a řekne, za kolik. Benzínky mají rozdílné ceny. Ideální cena benzínu v čase naší cesty byla 5 300 UGX/l, u nafty 4 800 UGX/l. Ale většinou se cena pohybuje okolo 5 500-5600 UGX/l u benzínu a u nafty okolo 5 000 UGX/l.
TIP: Společnosti, od které budete půjčovat auto, pošlete předem itinerář. Vyhnete se tak problémům, kdy se na poslední chvíli můžete dozvědět, že vás do některé oblasti Ugandy nepustí (jako nás). |
Uganda a doprava
V Ugandě máte několik možností, jak se pohybovat. Nejlevnější variantou jsou místní autobusy – například Ibabu coaches. Samozřejmě je to nejvíce riskantní varianta, protože nevíte, kdy pojedou, jak dlouhou pojedou a zda vás vůbec dostanou, kam zrovna potřebujete.
V Kampale můžete využít dokonce Bolt, ale je to tam trochu složitější. Nastavte si v aplikace, že chcete platit hotově. Jinak vás odmítnou. Připravte se také na to, že jakmile vám jízdu potvrdí, tak vám budou psát a ptát se, kde se nacházíte, kam chcete jet a jakou cenu vám to ukázalo :D My jsme za nimi museli dokonce dojít, protože nebyli schopni najít, kde stojíme :D Prostě blázinec.
Obdobou Bolta je aplikace SafeBoda nebo Faras Captain.
Faras Captain – Android | iPhone
Další z variant dopravy, kterou jsme raději nezkoušeli, jsou tzv. Boda Boda. Jde o motorky, které stojí na každém rohu a odvezou vás, kam potřebujete. Jsou levnější než auto, ale také dosti nebezpečné, když uvidíte, jak vypadá dopravní situace ve většině měst.
V zemi mají jednu jedinou placenou cestu, a to u Kampaly. Jmenuje se Express Highway road. Díky ní se vyhnete zácpám ve městě a opravdu vám urychlí cestu. Jen musíte počítat s tím, že se na ní platí 5 000 UGX. Ohledně placení se více dozvíte na jejich oficiálních stránkách.
Uganda a ubytování
Pokud se chystáte do Ugandy na vlastní pěst, ubytování si hledejte přes Booking nebo Airbnb. Pakliže byste do národních parků, na gorily a další výlety jeli s nějakou cestovní agenturou, ubytování vám s velkou pravděpodobností zajistí oni.
Jestli se chystáte na Safari sami, určitě si s předstihem zarezervujte i ubytování, abyste pak měli kde bydlet. Přímo v národních parcích jsou ubytování omezená. A pokud nechcete bydlet v luxusním resortu s bazénem za 10 000 Kč na noc, doporučujeme rezervaci co nejdříve, zvláště v sezoně (červen-srpen).
Za nás doporučujeme rezervovat ubytování i se snídaní. Většina ubytování to v Ugandě nabízí a není to o mnoho dražší. A pokud byste vyráželi brzo ráno, snídani vám připraví a zabalí na cestu, na čas, který jim řeknete.
Na co byste ale rozhodně měli při vybírání ubytování myslet, je výskyt moskytiér. Zejména během období sucha, kdy se tam komáři vyskytují ve velkém množství. V deštném období se tam nevyskytují skoro vůbec. Naštěstí jsou na to ve většině ubytování připraveni a moskytiéru naleznete skoro všude.
Národní parky v Ugandě
Do každého národního parku se platí vstupné za osobu a také za auto + řidiče. Vstup platí na 24 hodin, takže si dobře naplánujte vjezd a odjezd do parku. Vstupné do národních parků se platí kartou.
Není problém, abyste si park projeli vlastním autem. Případně si lze zarezervovat člověka od nich, který vás tam doprovodí ve vašem půjčeném autě. Nebo si zarezervujte nějakou cestovní agenturu, která vám celý výlet po safari naplánuje a vše zajistí po své ose.
Pokud budete mít řidiče z půjčovny nebo budete sami, lze si zaplatit rangera za 20 USD. Ten s vámi pobude 3 hodiny a nasměruje vás tam, kde se nejvíce zdržují zvířata. Ne vždy je to ale výhodné. Nám se stalo, že v Murchison parku nám byl ranger zcela zbytečný a spíše se pouze bavil s řidičem, místo toho, aby nám hledal zvířata. Za to v Kidepo parku nás ranger vzal pěšky přímo za žirafami, kdy jsme od nich byli asi na 30 metrů.
Uganda, jídlo a pití
I Uganda má svou specifickou kuchyň, a bez ochutnání některého z jídel byste rozhodně odjet neměli. Prvním z nich je jednoznačně „rolex“. Vaječná omeleta se zeleninou, která je zabalená do takového chlebíka, kterému se říká „chapati“.
Milovníci piva by určitě neměli vynechat pivo Nile.
K snídani vám budou nabízet „african tea“ nebo „african coffee“. Pokud nejste milovníci horkého mléka, objednávejte si black tea nebo black coffee, případně filtred coffee. Pod názvem african tea se schovává ochucené teplé mléko a při objednání african coffee vám donesou teplé mléko a rozpustnou kávu.
Veškeré pečivo chutná tak trochu sladce. Na chladící boxy si také moc nepotrpí. Když už narazíte na jogurt, doporučujeme ho ještě ten den sníst.
Co zde ale musíte rozhodně ochutnat je veškeré ovoce, které tato země nabízí skutečně širokou paletu. Od banánů, přes melouny, po mango. Vše je zde čerstvé a ať už si dáte ovoce nakrájené nebo fresh džus, poznáte rozdíl oproti našemu ovoci.
Balenou vodu zakoupíte v každém krámku. Nemusíte se bát, že by voda byla nějak znečistěná. Každá láhev je na hrdle ještě obalená plastem, abyste měli jistotu, že jde skutečně o originální balení. Ve větším obchodě pořídíte 1,5 l vody za 1 100 UGX = cca 8 Kč.
Zajímavost: Plastové lahve se snaží recyklovat tak, že z nich později vyrábí tašky, podtácky nebo různé doplňky do domácnosti. |
Uganda a peníze
Určitě počítejte, že s kreditní ani jinou kartou v Ugandě moc nepochodíte. Jedinou výjimkou jsou národní parky a lepší ubytování. Ale i v ubytováních se může stát, že jim zrovna nepůjde wifi a nebudete moci kartou zaplatit.
V Ugandě se platí ugandskými šilinky (UGX). Nejlepší variantou je si přivést dolary nebo eura, které pak na místě zaměníte. Na mnoha místech vám vezmou hotově i dolary. Počítejte ale s tím, že pro místní je lepší jejich měna a také kurz vám nedají zcela ideální.
My jsme si zaměňovali peníze v Kampale na této adrese, kde byl celkem výhodný kurz. Klasicky na letišti není výměna výhodná.
Pro dolary mají dva kurzy. Při směně větší částky je kurz 1 USD = cca 3 760 UGX. Při směně menší částky je 1 USD = cca 3 300 UGX. Kurz 1 EUR = cca 3 960 UGX.
Za všechno očekávají dýško, od ježdění po Safari až po tour po městě nebo trekování goril. Většinou stačí, když jim dáte 2 000 UGX, což je pro nás cca 12 Kč. Ale záleží na vás, jak jste spokojeni se službami, které vám, kdo poskytl.
Důležité při dovozu peněz je, abyste měli u dolarových bankovek nejstarší peníze z roku 2013. Nám to opravdu ve směnárně kontrolovali. Také si dejte pozor, aby byla každá bankovka bez poškození.
Uganda a elektřina
Jakmile se začnete balit, nezapomeňte si s sebou přibalit i britský adaptér. Také počítejte s tím, že ve většině ubytování budete mít omezené hodiny, kdy budete moci používat elektřinu. Pokud budou mít solární panely, tak elektrika bude fungovat i mimo zmíněné hodiny. Na to však člověk nemůže moc spoléhat. Proto si určitě zabalte i výkonnou powerbanku. Taktéž doporučujeme adaptér do auta, který vám při dlouhých přejezdech velmi pomůže nabíjet vaši elektroniku během cesty.
Uganda a SIM karta
V Africe samozřejmě nefunguje náš evropský roaming, a ani s wifi to není nijak valné. A proto pokud budete chtít zůstat spojeni se světem, doporučujeme pořídit si jejich místní SIM kartu. Mají několik operátorů, u kterých si lze SIM kartu pořídit. My jsme si podle recenzí a zkušeností ostatních cestovatelů pořídili SIM kartu od společnosti Airtel. Za 48 GB jsme zaplatili 100 000 UGX (cca 612 Kč) a za samotnou SIM kartu 5 000 UGX (cca 30 Kč).
Nejbližší stánek se nachází na letišti, jakmile projdete kolem místnosti pro převzetí odbavených zavazadel. Vydáte se doprava (nevyjdete zcela z letiště) a naproti záchodům je stánek, který je otevřen 24/7. Ale může se stát, že tam zrovna nikdo nebude, tak si chvilku počkejte. Oni si vás zaregistrují, ofotí si pas a vyfotí si vás, jak držíte SIM kartu :D
Skoro celý čas nám signál fungoval. Ale na místech jako gorily, na safari a v jiných džunglích byl signál zcela nulový.
Pro fungování Facebooku a messengeru je potřeba si stáhnout aplikaci „Thunder VPN“. Vždy je potřeba se na ní připojit, aby vám to fungovalo.
Thunder VPN – Android | iPhone
Již při plánování dovolené si zajisté všimnete, že místo po mailech, vše chtějí řešit po WhatsAppu. Nic pro ně není problém a vše zařídí :D Hakuna matata.
Uganda a jazyk
V Ugandě se mluví více jak 50 jazyky a většinou jsou to jazyky lokálních kmenů. Nejrozšířenějším jazykem je tzv. luganda. I díky tak velkému počtu jazyků se jejich úředním jazykem stala angličtina. S ní se domluvíte opravdu všude. Jen je občas trochu těžší jim porozumět. Mají tam svůj vlastní dialekt a výslovnost. Někdy je tak domluva lehce složitější :D
Kdy navštívit Ugandu
Hlavní sezona je mezi červnem a srpnem, kdy se mluví o tzv. dry season, tedy suchém období. Ale to neznamená, že je to nejlepší období, kdy zemi navštívit. Třeba pro takový Kidepo park jsou nejlepší měsíce prosinec až únor.
Naproti tomu v listopadu, kdy jsme vyrazili my, je sice tzv. rainy season, tedy období dešťů, ale za to se skoro nikde nevyskytují komáři. Pozor ale na to, že cesty jsou v těchto měsících úplně rozmočené a občas budete muset volit jinou trasu, která nemusí být zrovna nejkratší.
Kolik dní strávit v Ugandě
Uganda je rozlehlá země, a proto určitě počítejte s velkými časovými přesuny mezi navštívenými místy (klidně i 6-8 hodin). Na každý národní park si vyhraďte určitě 24 hodin – na odpolední a ranní game drive. V téměř každém safari se dá dělat mnoho aktivit – od pozorování ptáků, přes klasické game drive, včetně projížďky na lodi.
TIP: Při používání aplikace Google Maps si k cestě přičtěte minimálně jednu hodinku. Uvidíte, že se vám na prašné cestě čas o dost prodlouží. |
Kolik nás stálo 12 dní v Ugandě (přepočítáno na osobu)
Letenky (Berlín-Entebbe-Berlín) a Flixbus (Praha-Berlín-Praha) + taxi v Berlíně: 10 871 Kč
Ubytování: 3 322 Kč
Doprava (taxi): 558 Kč
Auto (půjčení, benzín, parkování, národní parky, Express Highway Road): 11 948 Kč
Jídlo a pití: 2 367 Kč
Vstupy: 10 485 Kč
- Kings Tombs: 184 Kč
- Tour Kampala: 337 Kč
- Sipi Falls: 460 Kč
- Coffe Tour v Sipi Falls: 345 Kč
- Národní parky (včetně auta/řidiče a rangera, Boat trip): 4 579 Kč
- Walking Tour v Bwindi parku: 690 Kč
- Nosorožci: 1 130 Kč
- Rafting (pouze Miňo byl): 2 760 Kč
Suvenýry: 566 Kč
Dýška: 322 Kč
5 dní se společností Hekima Safari / Crystal Safari: 47 150 Kč (2 050 USD)
CELKEM: 84 729 Kč / s raftingem 87 489 Kč
Do financí nepočítáme očkování, která jsme absolvovali. To vás vyjde také na docela vysokou částku. Proto je dobré i s touto částkou počítat. Záleží, která všechna očkování si budete chtít nechat dát. Berte v potaz, že mezi jednotlivými dávkami musíte mít časový rozestup. Proto se nechte zaočkovat včas, abyste to před odjezdem stihli.
- Žlutá zimnice 1 700 Kč (celoživotní) – povinné
- Břišní tyfus 1 400 Kč (na 3 roky)
- Vzteklina 5 100 Kč (celoživotní)
- Tetanus se záškrtem a černým kašlem 1 000 Kč (na 15 let)
Shrnutí toho nejdůležitějšího
Ačkoliv jde o naši nejdražší dovolenou vůbec, všechny ty zážitky skutečně za to stály. Navíc vidět, jak se lidé smějí i napříč chudobě, kterou všude kolem mají. Děti na vás neustále mávají a zdraví vás. Člověk má v tu chvíli pocit, že rád by všem pomohl.
Na druhou stranu příroda je zde ještě stále naprosto netknutá. A ačkoliv hlavním důvodem, proč lidé do Ugandy jezdí, jsou gorily, určitě by člověk neměl vynechat ani další místa jako Sipi Falls, národní parky Kidepo, Murchison Falls National park, Lake Mburo nebo třeba hlavní město Kampala. A co jsme navštívili my? To si můžete přečíst v našem dalším článku a nechat se inspirovat.
Poslední slova – buďte obezřetní a připraveni na vše.
Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.
Vzhůru za dobrodružstvím,
Cestovatelé Míša a Miňo
Něco málo o nás a proč to vlastně děláme Jsme vášnivý cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak těžké je sbalit se na každou příští dovolenou. A proto se vám snažíme vše zjednodušit a nabídnout vám cestovní doplňky všeho druhu, ale také různé cestovatelské vychytávky, které udělají radost vám i vašim blízkým. |