Výměna peněz před dovolenou aneb zkušenosti cestovatelů

vymena-penez-pred-dovolenou

Důležitou součástí pobytu v zahraničí je mít vždy záložní plán. A to zejména, když se to týká peněz. Nikdo netouží zůstat trčet uprostřed malé zapadlé vesničky bez jídla a alespoň malého obnosu peněz.

Ačkoliv žijeme v době Evropské unie a v polovině Evropy se dá platit eurem, tak stejně jako v naší zemi má více jak polovina zeměkoule vlastní měnu. Proto před dovolenou vyvstává otázka – kde si zaměnit peníze? Je lepší směnárna nebo banka? A co kdyby si člověk vyměnil peníze až na místě? Vždyť přece v dnešním 21.století se dá všude platit kartou a na každém rohu se nachází bankomaty.

Vždy se ale nemůžeme spoléhat na bankomaty. A už vůbec bychom se neměli spoléhat na nejjednodušší cestu výměny peněz – na letištích ve finální dovolenkové destinaci. Jak můžete přijít i o stovky korun, ne-li o tisíce, tak můžete stejný obnos i ušetřit. Jak na to?

1. Zjistěte, jakou měnou se v dané krajině platí

Vymena-penez-v-zahraniciV první řadě si zjistěte, jakou měnou se platí v destinaci, kam se právě chystáte. Ne všechny měny jsou u nás k dostání a vy si budete muset zaměnit jinou měnu, kterou pak po příletu zaměníte za tamní. Jako příklad uvedeme Kubu –  kubánskou měnu u nás nesežene, ani ve směnárně, ani v bance. Na Kubu musíte přijít ideálně s eury, librami nebo dolary (dolary vzhledem k 10% úroku nedoporučujeme), které si pak zaměníte za tzv. CUCy (Kubánské konvertibilní peso). To že tam mají dvě měny (CUC a CUP), je věc další. Více o naších zkušenostech, zážitcích a o tom, co vás může na Kubě překvapit se dočtete v samostatném článku.

 

2. Vyhněte se bance, zaměňujte ve směnárně

Když už tedy víte, jakou měnu potřebujete, kde si ji vlastně opatřit? Z vlastních zkušeností doporučujeme zaměňovat peníze ve směnárně, nikoli v bance. Ve velké většině případů jsou směnárny bez poplatků, na rozdíl od bank. Ale pozor, v mnoha směnárnách můžete častokrát narazit. Předem si vždy spočítejte, kolik peněz zaplatíte. Desítky, až stovek korun můžete ušetřit i při využití VIP kupónů, které některé směnárny nabízejí.

 

3. Vyhněte se záměně peněz na letišti

Smenarna-na-letistiNikdy si nezaměňujte peníze na letišti! Zkrátka a prostě, vyhněte se místu, na které zamíří každý druhý turista, který na výměnu peněz nemyslel předem. Kurzy jsou na těchto místech výrazně podhodnocené a vy byste tak mohli zaplatit i o několik stovek až tisíců více.

 

 

4. Více kurzovních lístků

Před tím, jak vejdete do směnárny, pořádně si prostudujte všechny kurzovní lístky. Častokrát se vám může totiž stát, že jeden kurzovní lístek je platný pouze nad určitou zaměňovanou hodnotu. Případně budete pro výhodnější kurz potřebovat zmíněné VIP členství.

 

 

5. Podvodníci a neplatné bankovky

Nikdy nevěřte potulujícím se podvodníkům na ulici, kteří se vám budou snažit vnutit ten nejvýhodnější kurz na světě. Takovým podvodníkům se zkrátka obloukem vyhýbejte. K neplatným bankovkám se však můžete dostat i ve směnárně. Před samotnou výměnou peněz si ověřte, jak daná měna v dané zemi vypadá a jaké jsou její hlavní poznávací znaky. Po opuštění směnárny se ke svým penězům častokrát už nemusíte dostat.

 

6. Poplatek 0 % nemusí vždy znamenat to nejlepší

Většina směnáren nabízí 0% poplatek anebo se pyšní anglickým nápisem „No commission“ či „0 % commission“. Takovéto směnárny však ne vždy musí být tou nejlepší volbou. Mnohem důležitější je většinou samotný kurz, případně další poplatky spojené se záměnou. Radíme jediné, pozorně čtěte a vybírejte pouze ověřené směnárny.

 

7. Nákup nebo prodej?

Tak už jste konečně našli tu nejlepší směnárnu, přistoupili jste ke kurzovnímu lístků a narazili na dva sloupečky – Nákup, Prodej?

Mám české koruny a chci nakoupit měnu euro. Je to teda nákup nebo prodej? I my jsme se do toho častokrát pořádně zamotali. Máme však pro vás jednoduchou pomůcku, díky které vás z tohoto začarovaného kruhu rychle vymotáme. Koukejte na kurzy z pohledu směnárny. V rukách držíte české koruny, za týden cestujete do Německa a potřebujete eura. Koukněte teda na kurzovní lístek na řádek s eury a jelikož vám směnárna bude tuto měnu (euro) prodávat, zaměřte se na sloupeček Prodej. Jak jednoduché, že?

Máte pozitivní zkušenost s některou ze směnáren ve vašem městě? Napište nám o ní do komentáře a pomozte dalším cestovatelům ušetřit.

 

8. Platba kartou a výběr z bankomatů v zahraničí. Ano nebo ne?

vymena-penezNa tuto otázku jednoznačná odpověď neexistuje. Pokud se však budete držet následující rady, určitě neprohloupíte. Před odletem si zjistěte, jaké poplatky si vaše banka účtuje za výběry z bankomatů v zahraničí. Častokrát vás výška poplatku při kontrole internetové bankovnictví překvapí. Navíc si další poplatky může účtovat i banka bankomatu v dané zemi. Takhle to funguje například v Thajsku. Za platbu kartou častokrát nic neplatíte (není pravidlem, i v tomhle případě existují země, ve kterých platíte poplatky), ale banka vás může „obrat“ na kurzovém rozdílu. Při vyšší částce může kurzový rozdíl dělat i několik stovek korun. Zkrátka si dobře promyslete, jestli pro vás nebude lepší zajít do směnárny už v České republice, případně nezaměnit eura či dolary ve směnárně dané krajiny.

 

TIP 1: Pokud bydlíte v Praze, zamiřte do směnárny v obchodním centru Černá růže anebo pár metrů od hlavního vchodu do obchodního centra Palladia – Alfa Prague. V těchto směnárnách jsme vždy narazili na nejlepší kurzy.

 

TIP 2: Rozdíl mezi valutami a devízy? Ve většině případů se vás bude týkat kurzový lístek ve valutách. Jde totiž o výběr cizí měny v hotovosti. Pokud byste chtěli přece jen zaměňovat peníze v bezhotovostní podobě, sáhněte po kurzovním lístku v devízách.

 

TIP 3: Pokud cestujete mimo Evropskou unii, před cestou zavolejte do své banky a oznamte jim, že odjíždíte do zahraničí. Pokud byste tak neudělali, některé banky můžou vyhodnotit použití karty v zahraničí jako rizikové a kartu zablokují.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.