Top 10 věcí na trek: jak se zabalit do batohu pod 7 kilo

 hlavni-foto-top-10-veci-na-trek-jak-se-sbalit-do-batohu-pod-7-kil

Všichni poznáme tu váhavou tendenci během balení. V hlavě si promítáme nejrůznější scénáře, kvůli kterým je vždy potřebné zabalit nespočetné množství „nepostradatelných věcí“. Ve skutečnosti však toho potřebujeme mnohem méně, než zpočátku očekáváme. V tomto článku vám prozradíme, jak si zabalit batoh tak, aby vám pohodlně seděl na zádech a aby obsahoval pouze to nejnutnější.

 

Jak se sbalit do batohu

I když mají batohy různé tvary a velikosti, existuje několik základních a univerzálních principů balení. Nejtěžší věci, jako jsou stan, jídlo a pití, byste měli zabalit na dno ruksaku, co nejblíže zádům – ideálně v šířce lopatek. Tu lehčí, menší a drobnou část výbavy je možné zabalit do venkovních a postranních kapes ruksaku.

0_jak-se-sbalit-do-batohu

Některé batohy nabízejí dodavatelé přímo s vodotěsnými pláštěnkami, které chrání obsah před navlhnutím. Pokud vás však zastihne prudký liják, určitá vlhkost se obvykle dostane i do batohu. Obzvlášť věci jako je oblečení, spacáky nebo potraviny jsou důležité chránit před deštěm. Z toho důvodu doporučujeme zabalit obsah batohu i do nepromokavých úložných obalů, případně organizérů.

Osobní preference, druh aktivity, počasí ale i typ batohu. To všechno ovlivňuje způsob balení. Chystáte se vařit si oběd? Co když začne pršet? Plánujete stanovat? Podívejte se s námi, co by ve vašem batohu za žádných okolností nemělo chybět.

 

Co si vzít na trek

1. Oblečení

Počasí je většinou pořádná loterie a občas dokáže nemile překvapit. Zejména ve vyšších převýšeních se drasticky mění. V jednu chvíli může být slunečno, jindy se zase můžete třást chladem. Proto se raději oblečte do kvalitního spodního prádla z merino vlny, nepromokavých ponožek, prodyšné košile nebo voděodolné bundy a zvolte kvalitní turistické boty. Na rozdíl od mnoho vrstev oblečení, balte raději to, které dobře izoluje. Nezapomeňte si doma vhodnou pokrývku hlavy, sluneční brýle a do postranní kapsy si sbalte i pláštěnku.

1_obleceni-co-si-vzit-na-trek

 

2. Stan, houpací síť, hamaka, minideka, spacák

Záleží na typu vašich plánovaných aktivitách. Pokud plánujete vyrazit na zdravotní procházku, postačí vám minideka. Pakliže si pobyt v přírodě plánujete prodloužit a plánujete na čerstvém vzduchu strávit celou no, do batohu si jako první věc zabalte spacák. V případě, že jdete na celodenní výlet se záměrem užít si relax, vánek a vůni květů na klidném místě, pořiďte si houpací síť nebo hamaku, které vám poskytnout ideální pohodlí.

2_co-si-vzit-na-trek-hamaka

 

 

3. Trekingové hole

Odlehčete svoji váhu i váhu na svých ramenech díky ergonomických holím. Díky turistickým holím budete postupovat rychleji a bude se vám kráčet mnohem komfortněji i v extrémnějších terénních podmínkách.

3_trekove-hole_co-si-vzit-na-trek

 

4. Láhev na pití

Naplňte cestovní láhev svým oblíbeným nápojem. Láhev by měla být vyrobená z lehkého a bezpečného materiálu se širokým hrdlem a s kvalitním těsněním, které zaručí, že se obsah nevyleje. Cestovní láhev navíc můžete opakovaně doplňovat, pokud náhodou natrefíte na pitnou vodu v zurčícím horském potůčku.

4_lahev-na-piti-lifestraw-lahev-co-si-vzit-na-trek

 

5. Jídlo a obaly na potraviny

Výlety do přírody bývají většinou celodenní aktivitou, plnou fyzické námahy. Proto je důležité zásobovat se vydatným nutričním jídlem. Můžete si s sebou sbalit piknikový koš, který naplníte doma uvařenými dobrotami nebo můžete vyzkoušet jídlo připravit a naservírovat nadivoko v přírodě a využít k tomu domácí suroviny zabalené ve vakuových obalech.

5_co-si-vzit-na-trek-jidlo-kempovani

 

6. Multifunkční skládací kombinačky

Díky multifunkčním kleštím budete připraveni na každou situaci. Kombinačky jsou praktické hned z několika důvodů. Poslouží jako kleště, louskáček na ořechy, nůž, šroubovák, pilník nebo otvírák na konzervy či láhve. S tímto víceúčelovým nástrojem vás hluboko v lesích nic nezaskočí a vy si tak budete moci založit oheň nebo připravit dokonalou hostinu.

6_kombinacky-multifunkcni

 

7. Ekologické přenosné nádobí a příbor

S láskou připravené občerstvení servírujte ekologicky s bambusovým příborem a ve skládacích miskách, které šetří prostorem, jednoduše se umývají, váží pouze pár gramů a dají se používat opakovaně. Volte produkty vyrobené z přírodních, potravinářských a nepřilnavých materiálů. Sady turistických misek jsou díky skládací funkci vhodné na outdoorové aktivity, turistiku, piknik či kempování.

7_bambusovy-pribor

 

8. Externí nabíječka, powerbanka

Do přírody většinou chodíme proto, abychom našim smyslům dopřáli oddych od technologií, od pronikavého modrého světla smartphonů a obrazovek počítačů. I přesto se i v přírodě zejména v případech nouze, doporučuje mít s sebou mobil a  externí nabíječku. Můžete tak využít GPS, uložit si offline mapy, fotit krásné fotky. Pokud však preferujete skutečná dobrodružství, nic vám nebrání zabalit si do postranní kapsy papírovou mapu a kompas.

8_powerbanka-co-si-vzit-na-trek

 

9. Lékárnička a osobní léky

Bezpečnost na cestách je prvořadá a během výletů v přírodě to platí dvojnásobně. Důležité je připravit se na základní zdravotní pomoc v případě drobného poranění, řezných ran, škrábanců nebo popálenin. Proto vždy s sebou mějte náplasti, dezinfekci, základní léky, případně celou cestovní lékárničku.

9_lekarnicka-co-si-vzit-na-trek

 

10. Produkty osobní hygieny

Nebaví vás neustále hledat svoje kosmetické přípravky rozsypané v batohu? Zubní pastu a kartáček, opalovací krém, repelent, toaletní papír, vlhčené ubrousky, krém na ruce, mýdlo a další pro vás důležité kosmetické přípravky si zabalte do kosmetické taštičky. Svoje hygienické potřeby tak budete mít kdykoliv po ruce.

10_kosmeticke-tasticky-co-si-vzit-na-trek

 

Jak se sbalit pod 7 kilo

Jak vidíte, na túru je potřebné sbalit mnoho vybavení, takže byste si měli dobře promyslet, co s sebou opravdu potřebujete. Možná vám potrvá i několik túr, než na základě vlsatní zkušenosti zjistíte, které věci jsou zbytečné a které jsou naopak nutné a třeba vám i chyběly. Avšak bezpečnostní prvky jako je například lékárnička, byste měli mít za každých okolností u sebe vždy.

 A proč je ideální zabalit se pod 7 kg? Protože vaše záda vám poděkují. Když kráčíte po turistických stezkách, na svých ramenou ucítíte každý gram o něco intenzivněji. Tajemstvím každého treku je udržet batoh co nejminimalističtěji a nejlehčeji.

11_jak-se-sbalit-pod-7-kil

Také stále platí železné pravidlo, že obsah vašeho batohu by neměl překročit 10 % vaší tělesné hmotnosti.

Balení vám do velké míry může ulehčit už i poctivý výběr samotného batohu. Volte raději designově lehčí modely, garantující komfortní nošení, odolnost, větrání a přehlednou organizaci.

 

Zapomněli jsme něco dopsat do seznamu? Co obvykle tvoří základ vašeho batohu při balení na výlety do přírody? Podělte se s námi o vaše tipy pro efektivní balení do komentářů.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

Cestovatelé Míša a Miňo

 

zapakuj-misa-a-mino-medajlonek

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme vášnivý cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak těžké je sbalit se na každou příští dovolenou. A proto se vám snažíme vše zjednodušit a nabídnout vám cestovní doplňky všeho druhu, ale také různé cestovatelské vychytávky, které udělají radost vám i vašim blízkým.