Cestování letadlem může být s prázdným žaludkem trochu nepříjemné. Proto je dobré si ujasnit, co si vlastně můžeme a co nemůžeme vzít na palubu letadla. Nejdiskutabilnější jsou řízky, housky, sendviče, ale také dětská výživa, čaj anebo tvrdý alkohol a pivo. V další řádcích vám na vše odpovíme. Tak pozorně čtěte.
Mohu si vzít vlastní jídlo a pití do letadla?
Úplně na začátek bychom měli odpovědět na základní, avšak hodně pokládanou otázku. Mohu vůbec jíst a pít v letadle? Ano, v letadle je obecně povoleno jíst a pít. Na delších letech trvajících více než 6 hodin většinou dostanete jídlo a nápoje zdarma, u nízkonákladových společností si musíte za jídlo i pití zaplatit.
Jak ale na vlastní jídlo v letadle? Obecně platí, že do letadla si můžete vzít a jíst jakékoliv jídlo, které splňuje limit 100ml omezení. V jednoduchosti řečeno, že vše, co má na první pohled tekutou složku a je v objemu vyšším než 100 ml, raději nechte doma.
Dalším pravidlem je, že potraviny, které nemáte v originálním obalu byste měli zabalit do plastové folie nebo uzavřeného plastového pytlíčku. Platí to pro potraviny jako toastový chleba, obložený chleba, řízek s chlebem, pizza, domácí pečivo, zelenina, ovoce v celku nebo nakrájené ovoce. Ale také pro další potraviny jako jsou sýry, jogurty, treska, marmelády, maso, ryby nebo mořské plody. Ze zkušenosti lze říct, že letecké společnosti však toto prakticky neřeší.
Berte v potaz i to, že do některých zemí nemůžete vybrané potraviny dovážet. Střední i jižní Amerika má striktní pravidla v dovozu například ovoce.
1. Povolené a nepovolené tekutiny v letadle
Další z velmi podstatných věcí, které si budete chtít vzít na palubu letadla jsou tekutiny. Patří mezi ně nejen voda, ale také proteinové nápoje, aerosoly, zubní pasta, kosmetické přípravky (spreje, gely, krémy, některý make-up), ale také výše zmíněné potraviny, které musí být umístěny v průhledném igelitovém sáčku. Celkový objem všech tekutin nesmí přesáhnout objem 1 litru. Objem žádné z nádob v tomto sáčku zároveň nesmí překročit 100 ml.
Aktualizace: Letiště Václava Havla v Praze oznámilo, že od roku 2024 nebo 2025 umožní průchod bezpečnostní kontrolou na terminálu 2 i s tekutinami nad 100 ml. Omezení tak na tomto terminálu nebude platit a budete si moci vzít s sebou jakékoliv množství tekutin. Při kontrole zároveň nebudete muset vytahovat elektroniku.
Mohu si vzít do letadla alkohol?
Alkohol na palubě letadla je povolený. Při cestování po Evropské unii i mimo Evropské unie si ho můžete vzít v omezeném množství. Konkrétně:
V Evropské unii |
Mimo Evropskou unii |
|
Vysokoprocentní alkohol |
10 litrů |
1 litr |
Pivo | 110 litrů | 16 litrů |
Víno | 90 litrů | 4 litry |
Ale pozor! Pořád platí pravidlo maximálně 1 litru v příručním zavazadle! Existuje však výjimka. Všechen alkohol a tekutiny, které si zakoupíte na letišti, se vám musí vejít do příručního zavazadla. Pro bezproblémový průchod kontrolami si raději ponechte účtenku.
2. Povolené a nepovolené jídlo v letadle aneb svačina
O povoleném množství tekutin už jsme se zmiňovali pár řádků výše, ale co takhle potraviny? Jak je to s tvarohy, jogurty, dětskou výživou a vaší oblíbenou marmeládou? Na to se teď pojďme podívat.
Konzervy, zavařovačky, sklenice s marmeládou
Máme špatné zprávy pro milovníky marmelád, džemů a zavařenin. Toto všechno se považuje za tekutiny, tudíž pro ně platí stejné pravidlo – nejvyšší možný objem v příručním zavazadle 100 ml a celkově 1 litr. Konzervy jsou dokonce označované jako předmět, „který by mohl být použit jako zbraň“, tudíž jsou na palubě letadla zakázané.
Dětská výživa
Pokud s vámi cestuje i vaše dítě, je rozhodně potřeba mít pro něj dostatek jídla. Nemusíte si ale dělat starosti s objemovým omezením pro tekutiny, pro kojence totiž žádné neplatí. Do kabinového zavazadla si můžete vzít výživu pro kojence jako je např. mléko, přesnídávky, džusy a další. Celá definice se nese v duchu, že si můžete vzít na palubu letadla jídlo a tekutiny pro své miminko v objemu nevyhnutném pro zajištění krmení během celého letu.
Pozor. Jako dětské nápoje nelze považovat sladké nápoje typu Coca-cola nebo Sprite.
Jogurty, tvarohy a pudinky
Stejné omezení jako pro tekutiny mají i potraviny, které nejsou tak úplně v pevném skupenství. Patří sem například majonéza, jogurt nebo tvaroh. To vám bezpečnostní kontrolou pravděpodobně neprojde.
Housky a sendviče
Pokud se bojíte, že by vám mohli zabavit váš sendvič se šunkou a sýrem nebo třeba obložené chlebíčky, nemějte obavy. Tento typ svačiny je na palubě letadla povolený. Salámy nebo klobásy, které by si někdo mohl chtít přidat do housky nebo bagety, jsou také povolené, pokud v nich není žádná tekutá složka.
Jídlo z prášku
Další kategorií je jídlo ve formě prášku, které oceníte, zvláště pokud jste fanouškem nízkonákladového létání. Co se týče instantních polévek, omáček a pudinků, nemusíte si s nimi dělat starosti. Tyto produkty neobsahují žádné tekuté složky a do letadla si je můžete vzít bez omezení.
S jakým jídlem si nemusíte dělat obavy?
Teď, když víme, jaké pravidlo platí pro tekutiny a potraviny v pevném skupenství, pojďme se podívat na jídlo povolené všemi leteckými společnostmi. Patří sem například:
- čerstvé ovoce, zelenina a bylinky,
- pečivo, bonbony, sušenky, oříšky a tyčinky,
- listový čaj nebo čaj v sáčcích,
- mletá nebo zrnková káva,
- a mnoho dalších.
Pro přesný popis povolených a nepovolených položek navštivte webové stránky letiště, odkud vzlétáte a stránky letiště země, kam přiletíte.
Zakázané potraviny a tekutiny
O povolených potravinách jsme toho napsali už hodně. Jak to je ale s potravinami a tekutinami, které si na palubu letadla vzít nemůžete a jsou přímo zakázané? Pojďme si je v rychlosti shrnout:
- nápoje a další tekuté potraviny v objemu nad 100 ml,
- alkohol nezakoupený v bezcelní zóně,
- pomazánky, krémové sýry, marmelády, jogurty nad 100 ml,
- ovoce a zelenina, která má tendenci zplesnivět,
- zmrzlina, ledová tříšť a kostky ledu nejsou povoleny, pokud nejsou zcela zamražené.
Pro více informací doporučujeme navštívit webové stránky letiště země, kam máte namířeno.
Doufáme, že hladem ani žízní na vašem příštím letu neumřete. Do destinací jako Norsko se vám zabalení jídla z domova rozhodně vyplatí. Můžete klidně ušetřit i tisíce korun.
Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.
Vzhůru za dobrodružstvím,
Cestovatelé Míša a Miňo
Něco málo o nás a proč to vlastně děláme Jsme vášnivý cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak těžké je sbalit se na každou příští dovolenou. A proto se vám snažíme vše zjednodušit a nabídnout vám cestovní doplňky všeho druhu, ale také různé cestovatelské vychytávky, které udělají radost vám i vašim blízkým. |