Dnešní moderní doba nabízí očkování na mnoho nemocí. Kromě povinných očkování, která se týkají vážnějších nemocí, nabízí lékaři také očkování proti chřipce či průjmu. Pokud se letos chystáte na exotickou dovolenou mimo Českou republiku – na Zanzibar, Srí Lanku, do Dominikánské republiky nebo jiné země, měli byste se ujistit, zda nejsou v dané destinaci nějaká povinná nebo doporučená očkování.
Co vše se v článku dozvíte?
- Kde a jak zjistit, jaká cestovní očkování potřebuji?
- Jaká cestovní očkování jsou povinná a doporučená?
- Očkování Zanzibar, Srí Lanka, Dominikánská republika
- Můžu se chránit i jinak, než jen cestovními očkováními?
Kde a jak zjistit, jaká cestovní očkování potřebuji?
Kromě dlouhého hledání na internetu můžete zajít do specializovaných středisek očkování a cestovní medicíny, kde vám pomůžou sestavit individuální očkovací plán na základě odhadu rizika získání přenosného onemocnění. Při stanovení takového plánu se samozřejmě hledí na řadu faktorů, jako je výběr cílové destinace, do které se chystáte, jak se do destinace dostanete, způsob stravování a ubytování či ročního období.
Také je ale důležité, kolik vám je let a jaký je váš současný zdravotní stav – zda máte nějakou alergii či dlouhodobé onemocnění. V neposlední řadě se hledí i na váš imunitní stav a na to, zda jste prodělali nějaká infekční onemocnění.
Nejlepší doba pro návštěvu odborného lékaře jsou tři měsíce před odjezdem. Zdá se to jako dlouhá doba, ale během této doby má lékař čas posoudit váš stav a provést potřebná vyšetření. V případě, že máte nějaké dlouhodobé (chronické) onemocnění, je třeba upravit léčení a stanovit účelné očkování a dobu, kdy budete na očkování docházet.
Očkování Zanzibar
Pokud cestujete na ostrov Zanzibar a cestujete ze země nebo přes zemi, kde se žlutá zimnice vyskytuje, očkování do mezinárodního očkovacího průkazu je povinné. Stejná situace platí i pro očkování před cestou do vnitrozemí Tanzanie. V první řadě si ověřte oblast, do které se chystáte, protože je vysoká pravděpodobnost, že se ocitnete v oblasti Tanzanie s rozšířeným výskytem malárie.
Očkování Srí Lanka
Na Srí Lanku nepotřebujete žádná povinná očkování. Pro obezřetnější cestovatele se doporučují očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu, tetanusu a vzteklině. Na ostrově se malárie téměř nevyskytuje, proto jsou pro cesty na Srí Lanku antimalarika, vzhledem na nežádoucí účinky na organizmus, zbytečná.
Očkování Dominikánská republika
V současnosti nejsou při vstupu do Dominikánské republiky vyžadována žádná povinná očkování. Pokud se neplánujete vydat do džungle, nejsou potřeba ani doporučená. Pro pořádek, doporučenými očkováními jsou vakcíny proti žloutence A a B, břišnímu tyfu, tetanusu a vzteklině. Před malárií a horečkou dengue vám bude stačit ochrana kvalitním repelentem nebo dlouhým tričkem a nohavicemi.
Jaká jsou povinná cestovní očkování?
Existuje několik cestovních očkování, která jsou při cestování do určitých zemí povinná.
Žlutá zimnice
Jedno z nejdiskutovanějších je očkování proti žluté zimnici. Toto očkování je rozšířené hlavně v oblastech Afriky a Jižní Ameriky. Onemocnění je přenášené komáry. Jednou z nejnavštěvovanějších zemí postihnutou žlutou zimnicí je Tanzanie (anebo Zanzibar), proto si před cestou ověřte, či vámi navštívená oblast nespadá do vysoko rizikové oblasti napadnuté tímto onemocněním. Nemoc se projevuje vysokou horečkou, únavou, zvracením a zimnicí.
Do zemí, jako je například Angola, Burundi, Středoafrická republika, Francouzská Guyana, Gabon, Ghana, Guinea-Bissau, Kongo (včetně Demo. republiky Kongo), Libérie, Mali, Niger, Pobřeží slonoviny, Senegal, Sierra Leone, Surinam, Togo, Benin nebo Kamerun, vás bez očkování proti žluté zimnici nepustí.
Očkuje se živou vakcínou, u které obvykle postačí jedna dávka, a musíte počkat minimálně 10 dní, aby se vyvinula imunita proti tomuto onemocnění. Látka se aplikuje do ramene a vzhledem k tomu, že vakcína obsahuje vaječnou bílkovinu, se nemůžou očkovat osoby na ni alergické.
Meningokoková meningitida
Pokud se chystáte do Saudské Arábie, nesmíte zapomenout na očkování proti meningokokové meningitidě. Hlavně to platí pro cestovatele mířící do Mekky. Zde se v posledních letech objevila řada případů tohoto onemocnění. Toto onemocnění má velmi rychlý průběh, a proto jej není dobré podceňovat.
Mezinárodní očkovací průkaz
Obě tato cestovní očkování se musí zaznamenat do vašeho Mezinárodního očkovacího průkazu. Ten obdržíte v očkovacím centru a bude obsahovat datum očkování, razítko očkovacího centra a samozřejmě informace o očkovaném. Tento Mezinárodní očkovací průkaz může být požadován při vstupu do jakékoliv země. Pokud by se našel jakýkoliv problém, či vám chybělo povinné očkování, průkaz je neplatný.
Kromě dvou výše zmíněných povinných očkování v zahraničí existují ještě další, která jsou doporučená. Znamená to sice, že bez nich můžete na dovolenou odjet, ale s rizikem, že se můžete nakazit a vaše kouzelná dovolená získá nádech trošku jiné magie.
Břišní tyfus
Očkování proti břišnímu tyfu se doporučuje při návštěvě rozvojových zemí Asie, Afriky, Střední a Jižní Ameriky. Samozřejmě se můžete chránit také tím, že budete jíst pouze tepelně upravená jídla a ovoce se zeleninou, které se dá oloupat. Také byste neměli pít volně tekoucí vodu a kupovat raději balenou. Vysoký výskyt břišního tyfu je úzce spojen s nižším hygienickým standardem.
Žloutenka typu A a B
Dále se doporučuje cestovní očkování proti žloutenkám typu A a B. V zemích teplých klimatických pásem hrozí nebezpečí obou těchto typů žloutenky. Žloutenka A se přenáší vodou a jídlem, zatímco žloutenka B krví.
Vzteklina
Cestovní očkování proti vzteklině sice není povinné, ale i tak velmi důležité. Největší pozor by si měli dát lidé, kteří se chystají do Asie, Východní Evropy, Afriky či Latinské Ameriky. Přenáší se díky nemocné zvěři, která člověka pokouše či vdechnutím prachu, který je kontaminovaný trusem netopýrů v jeskyních.
Jedinou ochranu, kterou si můžete proti tomuto onemocnění zajistit, je právě očkování. Očkování je doporučováno každému, kdo se bude v exotické oblasti vyskytovat déle než po dobu jednoho měsíce. Očkují se tři injekce po dobu jednoho měsíce a toto očkování vydrží chránit jeden rok.
Cholera
Dalším akutním onemocněním, se kterým můžete přijít při cestách do styku, je cholera. Přenáší se kontaminací vody, která se dále používá k pití či oplachování ovoce a zeleniny. K přenosu také dochází pomocí kontaminovaných ryb a mořských plodů a výjimečnou situací ani není přímý přenos z člověka na člověka. To se stává hlavně v oblastech, které jsou postiženy nízkou hygienickou úrovní.
Hepatitida typu A a B
Virová hepatitida typu A a B je nejčastějším onemocněním, které se ve spojitosti s cestováním objevuje. Vyskytuje se po celém světě, ale vyšší riziko onemocnění je v oblastech tropů a v zemích s nižším hygienickým standardem. Hepatitida A se přenáší nejčastěji pomocí kontaminované vody. Hepatitida B se přenáší přes krev. Oba tyto viry jsou extrémně odolné a není radno je podceňovat.
U nás už je toto očkování povinné, i přesto existují lidé, kteří chráněni nejsou, protože nebyli očkováni. Takové očkování je doporučeno hlavně lidem, kteří se chytají na pobyt delší než 3 měsíce, lidem, kteří budou v úzkém kontaktu s místním obyvatelstvem či lidem, kteří se budou pohybovat v oblasti s vysokým výskytem virových hepatitid.
Jestli máte naplánovanou dovolenou, ale nevíte, proti čemu je doporučeno se očkovat mrkněte na seznam povinných a doporučených očkování podle jednotlivých zemí.
Můžu se chránit i jinak, než jen cestovními očkováními?
Samozřejmě existují další prostředky, kterými se můžete při cestování chránit. Ať už jste se rozhodli neočkovat, či se jen chcete více chránit, máme pro vás další tipy. Prvním tipem je kvalitní filtrační láhev. Vodou se přenášejí různé nemoci a bakterie, a proto je lepší mít vlastní filtrační láhev.
Filtrační mechanizmus dokáže zbavit vodu všech nečistot a bakterií. Na výletě v přírodě tak můžete bez obav pít z téměř jakéhokoliv vodního zdroje. Pro filtrační láhev však také platí určitá omezení. Nezkoušejte filtrovat vodu s evidentně kontaminované oblasti. Kromě filtrační láhve můžete používat i vodní filtry nebo dezinfekci v podobě kapslí.
Důležitá věc, která by vám neměla chybět ve vašem zavazadle, je dezinfekce na ruce. Ta funguje na bázi alkoholu, která zajistí čistotu rukou. Nejčastěji se prodávají ve formě gelu, ale můžete je sehnat i v podobě ubrousků či spreje. Taková věc je velmi skladná a její použití je jednoduché.
Pokud se chystáte cestovat spíše do přírody, nezapomeňte na antibakteriální gel nebo repelent obsahující složku DEET. Poslouží vám i při prevenci proti klíšťatům, které přenášejí klíšťovou encefalitidu. Antibakteriální gel je ideální také při dodržování všech hygienických zásad, které jsou doporučovány pro maximální ochranu před Korona virem (COVID-19). Pro více informací o korona viru si přečtěte článek o tom, jak Korona vir omezuje cestování.
Mohlo by vás zajímat
Léky, žiletky, deštník? Co vše si (ne)mohu vzít do příručního zavazadla