Jihoafrická republika, aneb boření mýtů o její nebezpečnosti

jar-hlavna-fotka

Jihoafrická republika byla pro nás zatím asi tou nejpestřejší dovolenou. Každý nový den nám přinesl další nové dobrodružství. A abychom i vám dali důvod k návštěvě této nádherné země, sepsali jsme pro vás ty nejužitečnější tipy, které při plánování zaručeně využijete.

Když jsme koupili letenky do Jihoafrické republiky, první otázka, kterou nám každý položil, byla: „A není to nejvíce nebezpečná země na světě? To se nebojíte? Nevraždí se tam? Pozor, aby vás neokradli!“ Takovéto dotazy nás doprovázely během celého období plánovaní. Vše je však o nastavení mysli a zároveň štěstí, které vás musí v podobných destinacích doprovázet.

Popravdě, po této dovolené ani jeden z nás nemůže potvrdit, co se o Jihoafrické republice říká. My jsme se za celou tu dobu setkali pouze s milými a usměvavými lidmi. Jiné to však bude asi mezi obyvatelstvem žijícím v tzv. slumech*. Na nebezpečí v blízkosti těchto osad nás upozorňovali i speciální dopravní značky s výrazným nápisem „Nezastavovat“.

*chudinská čtvrť z improvizovaných chatrčí. Slumy se nacházejí zejména na předměstích velkoměst

Na této dovolené se povedlo vše, na co jsme sáhli. Až na jeden defekt se nám všechny nepříjemnosti vyhýbaly a zároveň jsme si odnesli tolik nezapomenutelných zážitků, že se Jihoafrická republika vyhoupla na nejvyšší příčky námi navštívených destinací. Dovolíme si říct, že tato krajina svou rozmanitostí předčila i takové krajiny jako je Havaj nebo Tanzanie

safari-ev-kruger-park-jar-zapakuj

Aby nás na místě toho překvapilo co nejméně, strávili jsme plánovaním několik neděl. I díky tomu jsme mohli spatřit lva vzdáleného ani ne 2 metry od nás, vyfotit se na pláži s tučňáky nebo se podívat z očí do očí jednomu z nejnebezpečnějších oceánských dravců – žralokovi. Však posuďte sami, zda stojí návštěva této krajiny za to.

 

Co všechno je potřeba zařídit před odletem?

 

Jsou potřeba víza?

Občané České republiky víza nepotřebují. Jupíí! Ale bohužel naši slovenští bratia ano.

Slováci totiž bezvízový styk nemají. Pro víza si musí dojet až do Vídně, jelikož v Bratislavě je nevydávají. Avšak pokud máte na území ČR alespoň přechodný pobyt, můžete si o víza zažádat i v Praze, konkrétně na Velvyslanectví Jihoafrické republiky.

Co všechno k tomu potřebujete:

  • vyplněnou žádost
  • 2x fotku pasového formátu
  • výpis z účtu za poslední tři měsíce
  • pas platný alespoň 2 měsíce
  • potvrzení o očkování proti žluté zimnici (v případě cestování z krajiny, kde se tato nemoc vyskytuje)
  • potvrzení o přechodném pobytu
  • potvrzení o ubytování v JAR (rezervace musí být platná na celý pobyt v JAR)

 

Všechny podmínky si můžete přečíst ZDE

Cca týden si počkáte na verdikt, zda vám víza budou udělena. A pak už hurá na letiště.

 

Je potřeba mezinárodní řidičský průkaz?

Ano. Do Jihoafrické republiky si budete muset pořídit i ten mezinárodní. S výjimkou autopůjčovny ho po vás asi nikdo s velkou pravděpodobností chtít nebude, ale jak se říká, pro klid duše byste si ho pořídit měli. Výhodou je, že do JAR si můžete pořídit řidičák, jak podle ženevské (má platnost jeden rok), tak podle vídeňské (má platnost 3 roky) úmluvy. Na úřadě vám vždy řeknou, do které kategorie spadá vámi navštívená destinace a podle toho dostanete průkaz na tu nebo onu dobu. Pokud, stejně jako v JAR, jsou obě možnosti povolené, volte tu na tři roky. Ušetříte si pak další cestu na úřad pro příští dovolenou. Pakliže ale další vaše destinace bude vyžadovat ženevskou úmluvu, s platností na jeden rok, úřad budete muset navštívit i tak.

Co budete k vydání průkazu potřebovat:

  • občanský průkaz
  • platný řidičský průkaz
  • 1x fotografie (35x45 mm)
  • žádost o vydání mezinárodního řidičského průkazu
  • poplatek 50 Kč

Žádost vám vydají na počkání během pár minut.

A kde si o mezinárodní řidičský průkaz můžete zažádat? Na kterémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností na území ČR. Více o mezinárodním řidičském průkazu zde.

TIP 1: V Jihoafrické republice se jezdí na opačné straně než u nás. Takže se připravte na řazení levou rukou, držení se u levé krajnice a na odlišná pravidla při průjezdech křižovatkami.

 

pujceni-auta-jihoafricka-republika-zapakuj

TIP 2: Při tankování se nevystupuje z auta. Pouze přijedete ke stojanu, řeknete si o benzín nebo diesel, kolik nádrže chcete a nádrž otevřete. Oni se už o zbytek postarají. Dokonce vám auto i umyjí. Téměř na všech benzínkách se dá platit kartou. Pokud budete se službami spokojeni, můžete jim dát nějaký ten drobák. Ale není to nutností.

 

Jsou potřeba nějaká povinná očkování?

Ne. Pouze pokud byste přicestovali do JAR ze země, kde se vyskytuje žlutá zimnice, případně byste v takové zemi přestupovali. Kromě povinného očkování je doporučováno zaočkovat se proti břišnímu tyfu, tetanu či žloutence typu A a B. Nic z toho však není povinné. Pokud byste se i tak rádi preventivně chtěli nechat zaočkovat, zajděte si do očkovacího centra.

 

 

Jakou měnou se v JAR platí a jaký obnos si s sebou vzít?

Měna, kterou se v JAR platí se jmenuje rand (ZAR). V čase naší návštěvy se kurz pohyboval kolem 1,65 Kč za 1 ZAR (listopad 2018).

jar-penize

S sebou si můžete vzít eura nebo dolary, které si lze zaměnit ve směnárně. Jen pozor na poplatky, které si většina směnáren účtuje (1-5%). A když už najdete 0% poplatek, častokrát stojí za prd daný kurz. My jsme téměř všude platili kartou. Opravdu jen na velmi málo místech to nešlo. Po konečném vyúčtování jsme zjistili, že kurz byl téměř takový, jaký byl na internetu. Vždy záleželo na kurzu v den zaúčtování MasterCard, resp. Visa.  

Určitě doporučujeme mít u sebe alespoň pár stovek v hotovosti. Ta se vám bude hodit na místních trzích, při mýtných branách a na parkovištích, kde hlídají „strážníci“, kteří se vám o auto za pár drobných rádi postarají. Nejednou se nám stalo, že nám auto umyli do posledního zrnka prachu. Pokud jsme byli s jejich službami spokojeni, patřičně jsme je za to odměnili. Záleží vždy na vás, kolik jim budete chtít dát.

Příklady cen potravin:

  • 5 l vody – cca 20 ZAR
  • 6 ks vajíček – cca 14 ZAR
  • 0,5 kg jogurtu – cca 18 ZAR
  • Ovoce a zelenina obecně o něco dražší, než u nás
  • 80 g čokolády – 16-23 ZAR
  • Ryba (v levnější restauraci) – 80 – 100 ZAR
  • Wrap (v Kauai) – 80 – 100 ZAR
  • Pizza – od 130 ZAR

Nejlepší je nakupovat v obchodech Pick & Pay, což je něco jako u nás Tesco. Často tam jsou i akce na ovoce a zeleninu, „Buy 2, save R10“.

jidlo-jar (2) (1)

TIP: Alkohol si koupíte pouze do 20 hod, pak už ne. Dokonce si ho nepořídíte ani v malých stáncích. Tam alkohol většinou ani nevedou.

 

Rezervace auta

Výběr konkrétní autopůjčovny řešíme snad při plánování každé dovolené. A jelikož jsme cestovali v pěti, pro dlouhé přejezdy jsme volili variantu pohodlnějšího auta. Naše první podmínka byla tedy jasná – prostornější auto. Další samozřejmě cena. A asi nejdůležitější podmínka, jaké pojištění je zahrnuto v ceně auta.

Asi je téměř jedno, kterou společnost si vyberete. Avis, Thrifty nebo Budget. V podstatě jsou všechny o tomtéž. Důležité je přečíst si důkladně podmínky a jaké pojištění je zahrnuto v ceně. Mnoho lidí doporučovalo společnost Avis. My jsme nakonec taky podlehli. Bohužel, při vracení auta jsme neměli úplně nejpozitivnější zkušenost.

Na co si dávat pozor? Rezervaci auta dělejte výhradně přes webové stránky pronajímatelů s koncovkou .com. Vyhněte se stránkám s koncovkou .co.za. U stejné společnosti můžete mít na různých stránkách úplně rozdílné všeobecné podmínky.

Jako všude jinde ve světe je nutné ručit kreditní kartou řidiče. Takže pokud ji nemáte, rychle si ji běžte zařídit.

Co vás navíc může překvapit na cestách jsou mýta, která se nacházejí napříč celou Jihoafrickou republikou. Auta z půjčoven mají čidlo, které zaznamenává váš průjezd mýtnou bránou. Pokud čidlo nefunguje, platíte na místě (téměř nikde se nedá platit kartou, pouze v hotovosti). Pokud funguje, zaplatíte peníze půjčovně po vrácení auta.

Cena benzínu v JAR je oproti Česku relativně nízká. Za 1 litr benzínu zaplatíte cca 16,5 ZAR (cca 26,4 Kč). Ovšem na severu země v okolí Johannesburgu a Kruger parku zaplatíte o 1 ZAR více. Ale i tak to je mnohem méně než u nás.

 

Rezervace ubytování

JAR je asi nejvyspělejší země Afriky a projevuje se to ve všech aspektech jejího každodenního života. Počínaje ubytováním, za které zaplatíte cca 8-15 € os/noc. Pokud jedete ve více lidech, určitě se vyplatí rezervovat celý byt nebo apartmán pro sebe. My si vše rezervovali přes staré známé značky Airbnb a Booking. Tady máme pro vás SLEVU 725 Kč na Airbnb.

Nejdražší ubytování vás potká v Safari. Pokud nemáte vlastní stan, musíte do chatky, která vás může vyjít i na 50 € a více za noc na osobu. Na druhé straně, bydlení přímo v parku přináší nespočetně výhod. Jednak si užijete noc uprostřed divočiny a zároveň můžete začít ranním objevováním i o hodinu dříve než návštěvníci, kteří nejsou ubytovaní přímo v Safari a jsou vpuštěni do parku později.

Víceméně všechny zvířata, hlavně ty masožravé, jsou nejvíce aktivní brzy ráno, a tak se skutečně vyplatí přivstat si a „prorazit“ bránu v čase otevření. V Safari platíte denní vstupné + poplatek za vstup. Poplatek za vstup se neplatí, pokud trávíte noc v některém z kempů.

jar-zebra

TIP: Když jsme jeli do Kruger parku, tak jsme si vybrali ubytování v jednom menším parku jménem Marloth park. To by nebylo nic zajímavého. Zajímavé na tom ale bylo to, že když jsme se ráno ve 4 hod vzbudili, tak jsme před domečkem mohli vidět asi 5 zeber a 3 pumby.

 

Co musíte zažít v Jihoafrické republice?

Rozhodně Safari, o kterém jsme se již zmínili výše. Podle vašeho časového harmonogramu si vyberte minimálně jeden z parků a buďte tam alespoň 2 dny. Za nás můžeme doporučit Addo Elephant park a Kruger Park. Však co by to bylo za výlet do JAR, kdybyste nebyli ani v jednom Safari?

jar-safari-addo-elephan-park

Dalším úžasným místem je proslavená pláž plná tučňáků v blízkosti Kapského města – Boulders Beach. Za vstup na tuto pláž zaplatíte 152 ZAR. Sice zde narazíte na plné autobusy turistů, ale můžete tady najít i klidnější místo, kam se každý turista nepodívá. Stačí se trošku přebrodit přes několik větších kamenů a ocitnete se přímo mezi rodinkami tohoto úžasného stvoření.

tucnaky-jihoafricka-reublika-boulders-beach

Další turistickou atrakcí je výlet lodí na ostrov tuleňůDyer Island. Tento půlhodinový výlet vás vyjde na 100 ZAR/osoba. Koukat se budete pouze z lodě a čas strávený v blízkosti ostrova je skutečně krátký. Ale zážitek vidět tolik tuleňů pohromadě můžete mít pouze na málo místech.

Je libo adrenalin? Tak právě Jihoafrická republika je pro vás tou pravou destinací. Překonejte strach z výšek, potápění nebo létání nad stromy.

Kousek od Addo Parku můžeme doporučit Addo adrenalin park, kde najdete 500 m dlouhou lanovou dráhu. Můžete si zde vyzkoušet Zip Line nebo ještě adrenalinovějšího Supermana. Jestli jste ještě nikdy nevyzkoušeli Tandem paragliding, teď je ta pravá chvíle. Skočte si ze Signall Hill a leťte nad Kapským městem. Tuhle službu nabízí velké množství místních společností.

jar-paragliding

A do třetice všeho nejlepšího. Potápění se žraloky. To byl teprve adrenalin. A pokud se ještě bojíte potápět, užijete si dvojnásobnou dávku adrenalinu. My určitě můžeme doporučit společnost Shark Zone, která je naprosto perfektní. Za cenu 1650 ZAR si pochutnáte na snídani, užijete si pohled z klece přímo do očí žraloka a ještě nakonec dostanete i vydatný oběd.

 

Pokud vás zajímá, co vše jsme zažili a viděli, mrkněte na naše video :)

Snad vás nadchne natolik, že zatoužíte po jihoafrickém dobrodružství i vy.

 

Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.

 

Vzhůru za dobrodružstvím,

cestovatelé Míša a Miňo

 

Fotka-blog-my-dva

Něco málo o nás a proč to vlastně děláme

Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme vše usnadnit a nabízíme vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Top značky jako adidas, Nivea, Colgate, Dove, Dettol nebo Axe.