Je to tu! Další letní dovolená, další super dobrodružství. Už je tu jen jedna poslední věc – sbalit se. Vzpomínáte si, jak vám někdo zabavil litrovou láhev vody v kabinovém zavazadle, ale v kufru prošla bez problému? A v tom je to kouzlo. Co tedy může a nemůže do odbaveného zavazadla?
O příručním zavazadle jsme psali v článku Co si (ne)mohu vzít do letadla? Co (ne)může obsahovat příruční zavazadlo? Tudíž v tomto se podíváme na věci, co může a nemůže obsahovat odbavené zavazadlo.
Co si mohu a nemohu vzít do odbaveného zavazadla
1. Jídlo a nápoje
V odbaveném zavazadle je možné přepravovat jak potraviny bez tekuté složky (např. sušené ovoce, pečivo, různé pochutiny...), tak potraviny s ní. V tomto případě je to například čokoláda nebo bonbony.
Všechny tekutiny potom mohou být v objemu větším než 100 ml. Mimo nápoje se mezi ně řadí také různé krémy, pasty, parfémy a další. Též doporučujeme vzít si do zavazadla velkou láhev s vodou, kdyby vás na letišti přepadla žízeň.
2. Kosmetika
Na přepravování kosmetiky s tekutou složkou se vztahují stejná pravidla jako na ostatní tekutiny. Zakázaná je ovšem hořlavá kosmetika, mezi kterou se řadí například lak na vlasy a odlakovač na nehty. Repelent ve formě spreje je též zakázaný – je nutno vzít si repelent ve formě krému. Ostatní spreje a kosmetika jsou povolené.
3. Ostré předměty, zbraně
Do odbaveného zavazadla je povoleno vzít nože, nůžky a většinu nářadí bez ostrých hran do 18 cm. Vyhněte se ovšem klíčům nebo třeba kulečníkovým holím – u většiny leteckých společností nejsou povoleny. Zbraně jsou na palubě letadla zakázány, ale paintballové zbraně bez nádoby s hnacím plynem nebo dětské hračky v podobě zbraní jsou povoleny.
Nechráněné holící břity a žiletky jsou v odbaveném zavazadle povoleny jen pokud jsou umístěny v obalu zaručujícím bezpečnou manipulaci se zavazadlem, tudíž tak nehrozí riziko poranění manipulujícího personálu.
Kempingové stany jsou povoleny v příručním i odbaveném zavazadle. Stanové kolíky jsou povoleny pouze v odbaveném zavazadle.
4. Elektronika
Z elektroniky nepatří do odbaveného zavazadla telefon, fotoaparát (ten je však povolen pouze bez napájecích baterií), notebook, osobní doklady, platební karty a různé cennosti. Většina leteckých společností totiž neručí za fakt, že se vám něco z toho může ztratit nebo poškodit. Pokud nějakou elektroniku v odbaveném zavazadle přece jen necháte, je potřeba vyndat z ní baterie – to platí například pro drony, které je povoleno převážet v odbaveném zavazadle. Powerbanky jsou povoleny jen v příručním zavazadle. Schovat si to můžete třeba do organizerů na elektroniku.
Převážet elektronickou cigaretu je povolené, ale bez baterie, která nesmí být součástí cigarety během letu v odbaveném zavazadle.
5. Zvířata
Menší psy a kočky je možnost přepravovat v přepravce s nepropustným dnem o maximální velikosti 43 x 30 x 27 cm pod sedadlem před vámi. Větší zvířata je potom nutné přepravovat spolu s odbavenými zavazadly. Nejlepší je vždy kontaktovat svoji leteckou společnost pro informace, jaké druhy zvířat jsou povoleny a jaká je cena za jejich přepravu.
6. Léky
Převoz léků na palubě letadla je povolen, je ovšem dobré nechat je v původním balení. U většího množství nebo injekčních jehel je potom potřeba předpis od lékaře na jméno cestujícího. Je též povoleno vzít si do odbaveného zavazadla tlakoměr a berle.
7. Sportovní vybavení
Přepravovat rybářské vybavení je povoleno, ale vybavení k bojovým sportům, kterým je možné někoho zranit, je zakázané. Některé aerolinky mají možnost zakoupit si sedadlo navíc a na něm převážet některé dražší kusy vybavení nebo hudebních nástrojů.
Campingové kartuše a ostatní nádoby se stlačeným hořlavým plynem jsou na palubě letadla zakázány.
8. Ostatní
Autobaterie a elektromagnetická zařízení jsou zakázány převážet, ale výjimku tvoří kardiostimulátor, který je povolen. Převoz elektrických paralyzérů je zakázán.
Benzinové nebo turbo zapalovače jsou zakázané, zápalky a zapalovač je možné převážet v množství 1 kus na osobu.
Maximální množství cigaret a tabáku v odbaveném zavazadle při cestování letadlem je stanoveno na 800 ks cigaret, 400 ks doutníčků, 200 ks doutníků nebo 1 kg tabáku.
Standardní deštníky, slunečníky i větší deštníky s ostrými hroty jsou v odbaveném zavazadle povoleny.
Buďte připraveni na náhodnou detekční kontrolu
Pokud si chcete zabezpečit své zavazadlo, určitě budete vybírat mezi klasickými a TSA zámky. Výrazně doporučujeme používat právě TSA zámek, který může být v kufru zabudovaný nebo být jako klasický visací zámek. U klasických visacích zámků doporučujeme spíše ty číselné, protože ztratit klíček nebo riskovat, že vám ho někdo ukradne, by mohlo vaši dovolenou pěkně zkomplikovat. Nejdůležitější je však to, že při otevírání kufru celní správou při náhodné kontrole nedojde díky TSA zámku k fyzickému poškození. Zámky splňující tyto kritéria mají označení buď červeným diamantem (TSA zámek) nebo symbolem hořící pochodně (Safe Skies zámek).
Tímto vám přejeme příjemnou cestu a pokud vás zajímá, jaký je rozdíl mezi odbaveným a příručním zavazadlem nebo co si (ne)můžeme vzít do příručního zavazadla, rozhodně se podívejte i na článek „Co si (ne)mohu vzít do letadla? Co (ne)může obsahovat příruční zavazadlo?“.
Vzhůru za dobrodružstvím,
Cestovatelé Míša a Miňo
Něco málo o nás a proč to vlastně děláme Jsme zanícení cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snažíme všechno zjednodušit. Nabízíme vám cestovní doplňky, kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky, lahvičky, skládací lahve a mnoho dalšího. |