Alkohol je pro mnoho z nás běžnou součástí každodenního života. Avšak existují země, ve kterých je alkohol omezen a někde dokonce zcela zakázán. Většinou za tím stojí náboženské zásady nebo snaha o ochranu veřejného zdraví.
Pojďme se společně podívat na 10 zemí, kde je alkohol zakázán úplně. Zkusíme vám také odhalit, jaké důvody vedly představitele v těchto zemích k tomuto rozhodnutí.
1. Saúdská Arábie | Cena 0,5 l piva v restauraci: – Kč
Alkohol je v této zemi přísně zakázaný z náboženských důvodů. Podle islámského práva je alkohol považován za škodlivý pro tělo a duši.
2. Kuvajt | Cena 0,5 l piva v restauraci: – Kč
Stejně jako v Saúdské Arábii, je i v Kuvajtu pití alkoholu úplně zakázané z náboženských důvodů. Existuje však několik výjimek, kdy je cizincům povoleno pít alkohol v soukromí nebo v hotelových barech.
3. Maledivy | Cena 0,5 l piva v restauraci: – Kč
Podobně přísně k tématu alkoholu přistupuje i oblíbená turistická destinace Maledivy. Jde o islámskou zemi, která odmítá alkohol z důvodu náboženských zásad, ale také si uvědomují, že alkohol může být spouštěč sociálních problémů. Alkohol je tak zakázán i na plážích, u moře či v barech. Maledivy se tak snaží jít dalších muslimským zemím příkladem. I zde však existují výjimky. Pokud se rozhodnete o dovolenou v rezortu, alkohol zde určitě najdete. Jinou variantou je speciální párty loď, na kterou se můžete z vybraných ostrovů dostat přes místní organizaci. Na takovou párty loď se dostanete například z ostrova Mathiveri. My jsme navštívili Ukulhas, Gulhi a Fulidhoo. Na těchto ostrovech jsme se však párty lodě s alkoholem nedočkali :)
4. Írán | Cena 0,5 l piva v restauraci: – Kč
Alkohol je v Íránu zakázaný prakticky ze stejných důvodů jako v zemích uvedených výše. Je zde však několik výjimek, kdy je povoleno pít alkohol v soukromí nebo v některých klubech pro cizince. Není však tajemstvím, že mladí Iránci se potkávají na tajných místech, která jsou pro běžného turistu těžko dostupná. Vyhledávat alkohol v Iránu však rozhodně nedoporučujeme.
5. Bangladéš | Cena 0,5 l piva v restauraci: – Kč
Alkohol v Bangladéši není přímo zakázán, nicméně jeho konzumace není příliš běžná opět kvůli náboženským důvodům. Alkoholické nápoje jsou k dispozici ve vybraných restauracích a barech, ale jsou samozřejmě dražší než v jiných zemích. Pití alkoholu na veřejnosti není příliš běžné a mohlo by to být vnímáno jako nevhodné nebo nezdvořilé. Konzumace alkoholu v Bangladéši sice není trestná, ale existují některá omezení pro prodej, například prodej alkoholu není povolen po 22. hodině.
6. Pákistán | Cena 0,5 l piva v restauraci: – Kč
V Pákistánu není alkohol zakázán, nicméně jeho konzumace je omezena z náboženských a kulturních důvodů. I zde jsou alkoholické nápoje k dispozici ve vybraných restauracích, barech a obchodech, nicméně jejich prodej a konzumace jsou omezeny. Například, prodej alkoholu je omezen na určité oblasti a většinou jen pro cizince a non-muslimy. Navíc, pití alkoholu je absolutně neslučitelné s Islámem. Proto by se turisti měli vyhnout pití alkoholu na místech, kde by to mohlo působit pro okolí jako urážlivé nebo nevhodné.
7. Omán | Cena 0,5 l piva v restauraci: 230 Kč
Pokud se nechcete dostat do problémů, vyhněte se alkoholu i v Ománu. Alkohol sice koupíte v hotelu nebo v restauraci, jeho požívání na veřejnosti je ale z náboženských důvodů zakázáno. Dokonce zde můžete dostat i velmi tučnou pokutu.
Hranice pro pití alkoholu je zde 21 let. Zajímavostí je, že prakticky v celé zemi je zákaz požívání alkoholu mezi 15:00 do 18:00.
8. Spojené arabské emiráty | Cena 0,5 l piva v restauraci: 240 Kč
Až do roku 2020 potřebovali obyvatelé této země pro požití alkoholu vládní licenci. Po změně zákona v témže roce, však ve vybraných obchodech, pro osoby starší 21 let, alkohol nakoupíte. Obchody, kde alkohol sežene jsou například African Eastern a MMI.
Nevídaný krok podnikli od 1. ledna 2023, kdy se rozhodli zrušit vysokou 30% daň na veškerý alkohol. Snaží se tak přilákat více turistů, kterých některá přísná omezení země častokrát odrazovali.
Na veřejnosti však pití alkoholu rozhodně nedoporučujeme. I když vám to v turistickém Dubaji pravděpodobně projde, v některých dalších částích si můžete způsobit zbytečné problémy.
I ačkoliv cena piva je rozhodně mnohonásobně vyšší než u nás, dá se v Dubaji navštívit spousta míst, kam se můžete podívat i zdarma :)
9. Katar | Cena 0,5 l piva v restauraci: – Kč
Kataru bylo toho i v souvislosti s alkoholem díky MS ve fotbale v listopadu roku 2022 napsáno už skutečně hodně. Alkohol je zde dlouhodobě zakázán. V čase MS ve fotbale však omezení na chvíli šly stranou. Ačkoliv ne tak úplně. Původně se pořadatel šampionátu dohodl s FIFA, že bude prodávat alkohol na stadiónech, 2 dny před začátkem turnaje však potvrdili svou striktní náboženskou politiku a umožnili prodávat pivo pouze ve VIP fanouškovských zónách.
V případě porušení zákazu pití alkoholu na veřejnosti hrozí v Kataru až 20 000 Kč pokuta nebo dokonce i vězení až na 6 měsíců.
10. Norsko | Cena 0,5 l piva v restauraci: 210 Kč
Na závěr nám nedá zmínit i jednu evropskou zemi – Norsko. Zde není alkohol vysloveně zakázán, nicméně jeho prodej a konzumace jsou regulovány státem. Alkoholické nápoje jsou k dispozici v obchodech s alkoholem, které jsou přísně kontrolovány státem. Alkohol zde nakoupíte jako u nás, pokud vám je více jak 18 let. Pití alkoholu na veřejnosti sice není trestné, ale sehnat ho může být skutečně problém
Tak například tvrdý alkohol má právo prodávat pouze jediný obchod Vinmonopolet. Kromě toho, že je na alkohol obrovská daň až 25 %. Brány tohoto obchodu se zavírají přes týden už o 18. hodin a přes víkend dokonce v 15:00.
Podobně je na tom i Švédsko. Zde koupíte alkohol, který má více jak 3,5 % alkoholu, pouze v obchodech nazývaných Systembolaget. Zároveň zde nakoupí alkohol pouze osoby starší 20 let. V restauracích si můžete objednat alkohol již od 18 let.
A jak na cestování v Norsku? To vám prozradíme v našem mini rádci.
I když ve většině zemí lze najít způsob, jak si dát plechovku piva, vřele doporučujeme zvolit opačný postoj. Respektujme místní zvyky a zákony. Pokud cestujeme do těchto zemí, raději si tento nápoj na pár dní odpusťme. Obzvlášť v islámských zemích je pití alkoholu nejen neetické, ale také nevhodné a pro někoho může působit urážlivě.
Našli jste v článku neaktuální informaci? Napište nám na info@zapakuj.cz a jako odměnu získáte slevový kód na další objednávku se slevou 10 %.
Vzhůru za dobrodružstvím,
Cestovatelé Míša a Miňo
Něco málo o nás a proč to vlastně děláme Jsme vášnivý cestovatelé, kteří chtějí usnadnit cestování stejně smýšlejícím lidem. Víme, jak těžké je sbalit se na každou příští dovolenou. A proto se vám snažíme vše zjednodušit a nabídnout vám cestovní doplňky všeho druhu, ale také různé cestovatelské vychytávky, které udělají radost vám i vašim blízkým. |